לא רק האירופאים: היה גם קולוניאליזם יפני

כשחושבים על קולוניאליזם, אנחנו מדמיינים את המדינות האירופאיות ששלטו במדינות כמו אפריקה ואסיה, שדדו וניצלו את משאביהם האנושיים והטבעיים.

יפן, שראתה את עצמה כאימפריה חוצת גבולות, הקימה התיישבות קולוניאליסטית על אדמת סין. המדינה החדשה שהוקמה הייתה אחת משתי המדינות היחידות בתולדות המאה ה-20 שנעלמו לחלוטין מן המפה לאחר תקופה קצרה. היפנים לקחו את השיטה האירופית צעד אחד קדימה, והקימו מדינה שלמה תחת שליט בובה מטעמם, הקיסר האחרון של סין.

יפן נלחמה נגד סין והשתלטה בה על שטחים גדולים ונרחבים. היא הקימה בשטחן של מונגוליה ומנצ'וריה בשנת 1932 מדינה חדשה ששמה היה מנצ'וקואו. מעבר לשלטון הבובות, היפנים הזרימו לשטח מאות אלפי יפנים, קוריאנים ומונגולים, כדי למחוק כל סממן סיני. באופן מפתיע, מדינות רבות הכירו במדינת בובות זו, כמו: סלובקיה, דנמרק ועוד. היפנים השקיעו הון תועפות במדינה החדשה, והיא הפכה להיות לאחת מהמתקדמות בתקופתה. לצד השלטון היפני, הממשל במדינה החדשה היה צבאי ונחקקו בה חוקים נוקשים ומערכת חינוך שהייתה נאמנה באופן עיוור לקיסר היפני.

יש לציין, שלצד השגשוג של האזרחים הזרים שהיפנים העבירו ליעד החדש, האוכלוסייה הסינית סבלה מאוד. הסינים הועבדו בעבודות כפיים קשות ורבים מהם מתו בתנאים לא אנושיים. היפנים היו כובשים אכזריים במיוחד וביצעו פשעי מלחמה לרוב. חבל הארץ היה חלומה של יפן. היא הפכה את האזור העשיר במשאבים טבעיים, לאזור תעשייה משגשג, ששימש מופת של ניצול מדינה אחרת. הפועלים הסינים עבדו כעובדי כפייה, והם היוו סמל עבור היפנים לניצחון על אויביהם אותם ראו נחותים מהם.

לבסוף יפן הובסה ועל מדינת הבובות השתלטה המפלגה הקומוניסטית, ובשנת 1945 הניסוי היפני הסתיים בכישלון.