כיצד נוצרה צפון קוריאה – סמל למדיניות של בידוד מדיני, שנאה ואיום בשימוש בנשק גרעיני

צפון קוריאה נחשבת בימינו למדינה המבודדת והשנואה ביותר בעולם המערבי. עד שנת 1905 קוריאה הייתה מאוחדת תחת אימפריה גדולה וחזקה. אולם, יפן הקיסרית השתלטה עליה ושמרה לעצמה את שטחה עד לסוף מלחמת העולם השנייה. בסוף המלחמה, חולקה המדינה לצפון ולדרום, כאשר הצפון נשאר תחת השפעה סובייטית ואילו הדרום תחת השפעה אמריקאית.

הצפון טען, שקוריאה כולה שייכת לו. בשנת 1950 החלה מלחמת קוריאה, שהפכה למלחמה הראשונה בין הגוש הקומוניסטי לארצות הברית. הצפון פלש לדרום וכבש כמעט את כולו. ארצות הברית, יחד עם קואליציה של מדינות באו"ם, הדפו את הצפון עד כמעט להתמוטטות כללית. סין החליטה להתערב לטובת הצפון, במה שנראה כקרב הראשון בהיסטוריה בין סין וארצות הברית. חצי מיליון חיילים סינים נלחמו נגד חיילים מן המערב.

הקרבות הסתיימו ללא הכרעה. לבסוף, החלוקה נשארה בעינה. הצפון והדרום חתמו על הפסקת אש בשנת 1953, אולם הצפון נשאר קומוניסטי והדרום קפיטליסטי. בעלת הברית הקרובה ביותר של הצפון היא סין, אשר רואה בצפון קוריאה כמדינה בעלת זהות דומה ונאמנות ללא סייג. פרויקט הגרעין הצפון קוריאני הוא פרי פיתוח סיני סובייטי. הדרום והצפון נותרו במצב מלחמה מאז מלחמת קוריאה. הן יריבות, למרות שכמעט למחצית מתושבי הצפון והדרום יש משפחות שחיות משני צידי חצי האי.

צפון קוריאה היא מדינה דיקטטורית ענייה במיוחד. רוב התוצר הלאומי מושקע בצבא והתושבים סובלים מרעב. מתנגדי המשטר נכלאים ביחד עם משפחותיהם, ויש הטוענים שמרעיבים ורוצחים אותם באכזריות. ישנן שמועות נוראיות אף יותר, על שימוש בגז וניסויים בבני אדם. קים איל סונג הוא מייסד השושלת הנוכחית. באופן אירוני, סונג היה קצין זוטר בצבא האדום בדרגת סרן בלבד. אולם, קשריו עם אנשי הצבא האדום היו טובים והוא מונה להיות יושב ראש המפלגה הקומוניסטית בצפון קוריאה.

לאחר שהפך ליושב ראש המפלגה הקומוניסטית, חיסל סונג את יריביו והפך לשליט יחיד. הוא הפיץ מודעות תעמולה והכריז על עצמו כאל חי. הסגידה לו הייתה רבה ומורו הרוחני היה סטאלין. בנו ונכדו הפכו לממשיכי השושלת. הם למדו רבות כיצד לשלוט בצורה כוחנית בלתי מתפשרת בעם. אין ספק, שצפון קוריאה היא מדינה מבודדת, ואנו יודעים מעט מאוד על מידת האכזריות שהשליט רודה לעמו. מאז מלחמת קוריאה, המדינה נשענת בעיקר על סיוע חוץ, שמגיע מן המערב.

צפון קוריאה פתחה שיטה, לפיה היא מאיימת, מקבלת סיוע ומפסיקה את מעשי האיבה. שיטה זו נבחנת שוב כעת. יש לזכור, שלצפון קוריאה יש צבא עצום, המונה כשלושה מיליון חיילים, שכולם יילחמו ללא רחמים אם יותקפו. למרות שהציוד מיושן, הצבא הצפון קוריאני מצויד היטב והמדינה בעלת מערכת הגנה נגד התקפה אווירית מהטובות בעולם. הצבא הצפון קוריאני אינו הצבא העיראקי או האפגאני, אלא צבא גדול ומיומן. בנוסף, לצפון קוריאה יש מספר ראשי נשק גרעיניים, מה שמגדיל את היכולות לגרום נזק. יש לזכור, שהאמריקאים מחזיקים באלפי חיילים באזור, ולכן התקפה כזאת עלולה לגבות מחיר כבד.