כיצד נולדה האולמפיאדה

לאחר ייסודם של הלאומים באירופה במאה ה-19, כל לאום חיפש להראות את העליונות שלו על האחר. מכיוון שקרבות בין תערוכות ומוזיאונים לא סיפקו את ההמונים והתקופה היא של שקט ולא מלחמה תחרות ספורט נולדה. רעיון הגיע מכיוונו של פייר דה קוברטן, איש חינוך צרפתי עם חיבה לספורט ולעת העתיקה. במהלך שנות התשעים של המאה ה-19, דה קוברטן הציע לארגן תחרות ספורט בינלאומית אשר תכונה "האולימפיאדה", על שם תחרויות הספורט שהתרחשו ביוון העתיקה.

פייר דה קוברטן היה חובב גדול של היסטוריה ומסורת ולכן החליט שהם יתקיימו בפעם הראשונה באתונה ולא בפריז עיר הולדתו. הוא החליט לכבד את המסורת בריצת מרתון של 42 קילומטרים, שהחלה מהעיר מרתון עד לאתונה. כל אירופאי הכיר את הסיפור על שליח המרתון, עשה את כל המסע הזה בריצה על מנת לבשר לאתונאים על נצחונם על הפרסים ליד מרתון במאה החמישית לפנה"ס. המשחקים יצאו לדרך ב-10 לאפריל 1896. באופן מפתיע האצטדיון היא מלא ב-80 אלף איש, הלפיד הודלק וכולם התרגשו מאוד. הספורטאים שהתחרו היו חובבנים, כולם היו גברים עם עבודות רגילות שהחליטו להתחרות כתחביב.

לדוגמה בריצת המרתון רוב המשתתפים פשוט התעלפו או פרשו. מתוך עשרות שהחלו את המירוץ רק שישה סיימו ויווני בשם פירידון לואיס.לקח את הזהב. המדליות שחולקו היו בעיקר לשם הכבוד, לא היה פרס כספי בצדם להפך המשתתפים עזבו את העבודה והפסידו כסף על מנת להשתתף במשחקים. התחרו אך ורק 14 מדינות כולם אירופאיות פלוס אוסטרליה וארצות הברית, רוב העולם כלל לא ידע שהמשחקים האולימפיים בכלל מתקיימים. הורכבה ועדה של מתנדבים ויוון היא זו שמימנה את כל העסק אחרת הרעיון היה פושט רגל אחרי משחקי הפתיחה.

מלך יוון רצה ליצור תקדים שכל המשחקים האולימפיים כולם יהיה אך ורק באתונה. אולם פייר דה קוברטן התעקש על כך שהמשחקים הבאים יהיו בעיר הולדתו פריז וממשלת צרפת נעתרה לכך. השאר זה היסטוריה, המשחקים הלכו והשתכללו ככל שהעולם הלך והתפתח.