חמישים שנה למותו של מלקולם אקס- הפילוסוף השחור החשוב ביותר של המאה ה-20

מלקולם אקס, הוא דמות שרבים מהישראלים לא מכירים, אך השפעתו רבה. המגזר האפרו- אמירקאי בארצות הברית הוא העוין ביותר כלפי ישראל והיהודים, רבות בשל מלקולם אקס. נולד ב1925 למטיף בפטיסטי, ובשל האקטיביות של אביו שלושה מאחיו נרצחו על ידי גזענים לבנים. שבגר עבר לצפון מזרח ארצות הברית, ונדד מעבודה לעבודה. השינוי בחייו חל לאחר שהורשע בשורת עבירות, והצטרף לאומת האסלאם. שם הוא החל לפתח שנאה תהומית כלפי לבנים, וראה בהם כשדים ומשעבדי האדם השחור. הוא האמין שיש ליצור הפרדה בין שחורים ולבנים, ושהלבנים הם תוצר של ניסוי מדעי שכשל.

דעותיו הביזאריות ליוו אותו רוב ימיו, אולם זמן קצר לפני רציחתו הוא השתנה. הוא הפך למטיף כנגד אלימות, גזענות ורעות חולות של החברה. הוא הפך למוסלמי אמיתי ועלה למכה, והטיף כנגד גזענות ושנאת אדם. השינוי שחל בו הפך אותו לאייקון, לאחד מהמתנגדים הבולטים לגזענות. הוא היווה השראה למנהיגים רבים, ביניהם אובמה. לבסוף הוא נרצח על ידי אנשי אומת האסלאם לשעבר, שלא אהבו את השינוי שעבר.

להלן שלוש עובדות שלא ידעתם על מלקולם אקס:

אביו נרצח ככל הנראה על ידי הקו קלוקס קלאן: 

בשל דעותיו של אביו בעד שוויון ואקטיביזם, רעולי פנים מהקלאן חטפו אותו וגררו אותו לפסי הרכבת שם הוא מצא את מותו האלים. אין הוכחות חותכות שאלו היו הקלאן, אך רוב החוקרים מאמינים שכך היו פני הדברים.

הוא כונה בכלא "השטן" בשל אמונותיו: 

לפני שהתאסלם הוא הסתובב בכלא והטיף כנגד התנ"ך וכל אמונה באלוהים. הוא נהג לעלוב בכל מי שהאמין בהם.

הוא נרדף משום שנחשב לקומוניסט: 

בשנת 1950 שלח מכתב לטרומן בוא הוא מצהיר שהוא מתנגד למלחמת קוריאה, משום שהוא קומוניסט. זו הייתה תקופת המלחמה הקרה, ולכן הFBI החליטה לעקוב אחריו ולבחון כל צעד שלו. זה לא מנע את הירצחו.