חמאס וישראל היסטוריה קצרה וממצה

חמאס כיום הוא האיום הפלסטיני הגדול ביותר על ישראל, אולם הדברים לא היו כך מעולם. הנסיקה שלהם הגיעה, לאחר שישראל ראה בהם כפוטנציאל התנגדות לרשות הפלסטינית ופעל להגדיל את כוחם. הם הוקמו ב1987 כארגון צדקה על ידי אחמד יאסין, שמטרתם הייתה להציב אלטרנטיבה דתית לרשות הפלסטינית. החמאס ניצלו את האיבה שהייתה באותה תקופה כלפי ישראל והחלו להתחבר אל ההמונים בתור עזרה הומניטרית. יש הטוענים שישראל לא עזרה להם בפועל, אלא עמדה מנגד כאשר הם התעצמו בשל הרצון להציב אלטרנטיבה לאש"ף.

חמאס ביססו את כוחם, לאחר הסכמי אוסלו בהם הם ראו ככניעה. בראשית פועלתם הם התמחו בביצוע פעולות חטיפה ורצח, כגון המקרה של אילן סעדון ז"ל , שנרצח על ידי מחבלים שהתחפשו לחרדים והעלו אותו על טרמפ. באופן אירוני תגובתו של יצחק רבין ראש הממשלה דאז, לגרש פעילי חמאס ללבנון כתגובה על מקרי רצח וחטיפה, יצרה אפקט הפוך. היא חיזקה את הארגון ואף נתנה לו לגיטימציה בין לאומית. כל המחבלים שגורשו, הוחזרו לישראל. עבד עזיז אל רנטיסי ממנהיגי הארגון היה אחד מהמחבלים שגורש.

ב1993 החמאס החל לבצע פעולות חדשות בהם ידבוק עד היום, פעולות ההתאבדות. פעולת ההתאבדות הראשונה הייתה בבקעת הירדן, אחריה יבואו רבות יותר. אחד יאסין נלכד בשנת 1989, מה שגרם לארגון להפחית את ממדי פעילותו. בנימין נתניהו ראש הממשלה דאז וכיום, החליט על פעילות התנקשות כושלת כנגד חאלד' משעל בירדן, מה שהוביל לשחרורו של יאסין.

שחרורו של יאסין על ידי ישראל, היה אחד מהסיבות המרכזיות לחזרה לגל הטרור של הארגון. יאסין התנגד לפשרה עם ישראל, איחד את הפלגים והטיף לטרור ופגיעה בישראלים. בהשראתו בוצעו עשרות פיגועי התאבדות. הם נחשב לגיבור בעיני הפלסטיניים, בעיקר משום שבאותה תקופה ארגונו נחשב לנקי כפיים ולא מושחת. התמיכה בחמאס הלכה וגדלה, רוח גבית זו עזרה לחמאס לבצע 425 פיגועים ולרצוח 430 אזרחים.

ב2006 חמאס הצטרפו למאבקים, על הפוליטיקה הפנים פלסטינית. הם זכו בבחירות בעזה, באופן גורף. הסיבה לעיקרית הייתה אי שביעות רצון מהרשות הפלסטינית, ורק אחוזים בודדים הזדהו אידאולוגית עם החמאס. החמאס הרגו ופגעו בשליחי הרשות הפלסטינית בעזה והשתלטו על הרצועה. הם הקימו באופן מיידי יישות מדינית וכוח מזוין.

לאחר הקמת הגוף, הם החלו לפעול כנגד ישראל בעיקר על ידי שיגור רקטות. שלושה מבצעים ישראל הפעילה כנגד החמאס החל מ2008, בהם בסך הכול לארגון היו קרוב ל1000 אבדות. למרות זאת נראה שהארגון הולך ומתחזק, משום שבכל סיבוב כמות הרקטות שמשוגרות לישראל והטווח שלהם הולך וגדל. לשם השוואה ב2008 רק יישובי עוטף עזה, סבלו מהאיום של הרקטות.

לפי אמנת חמאס, כל שטחי ישראל המנדטורית צריכים להיות משוחררים. לא יכולה להיות פשרה עם ישראל, משום שהיהודים הם לא רק יישות מדינית אלא גם יישות כופרת. אולם הנקודה המרכזית אצל חמאס, הוא תורת השלבים והסבלנות. החמאס סבור שיש לחכות בסבלנות ולבנות את הכוח באופן איטי והדרגתי, עד שהפלסטינאים יוכלו להתמודד באופן שווה עם ישראל ואז להשמידם. ההתנגדות של הפלסטינאים היא תמידית נצחית, חמאס לפי האמנה שלהם תמיד תהיה תנועה חמושה. זהו מאבק ארוך של דורות רבים ולחמאס יש סבלנות רבה עד "לנצחון", והניצחון הוא למעשה מחיקת ישראל.