חזרה לגליפולי Gallipoli – אחד מסרטיו הגדולים של מל גיבסון

למרות אמירותיו הקשות בנוגע ליהודים, מל גיבסון הוא אחד מהכוכבים הגדולים של דורנו. הוא השתתף במספר סרטים היסטוריים והטוב ביניהם לטעמי הוא גליפולי. קרב גליפולי הוא כישלון של האימפריה הבריטית להכריע את הצבא הע'ותמאני, המערכה גבתה את חייהם של 46 אלף בריטים, אוסטרלים וקנדים.

הסרט שיצא בשנת 1981, ניסה להעביר מסר אנטי מלחמתי חריף אודות הקרבות המיותרים שהתרחשו באזור. שני אצנים צעירים המתחרים ביניהם בעיירת מולדתם האוסטרלית מגויסים לצבא הבריטי במלחמת העולם הראשונה ונשלחים לקרב הידוע לשמצה בגליפולי שבתורכיה. קרב שבו נהרגו לשווא אלפי לוחמים אוסטרלים בתבוסה ידועה מראש.

הסרט משוחק ומצולם נפלא, השחזור ההיסטורי הוא מאוד מציאותי והמסרים חדשים כתער. מל גיבסון ומארק לי הם דמויות הרואיות, שמשחקות במעין טרגדיה יוונית מודרנית. הלוקשיינים מדהימים והעלילה מצחיקה וזורמת. היא חושפת את החיים באוסטרליה בתחילת המאה ה-20 לצד שחזור מרהיב של הקרבות.

הריאליזם של הסרט משאיר תחושה קשה אצל הצופה, והסוף הוא טראגי. למרות זאת זהו אחד מהסרטים ההיסטוריים הטובים שנוצרו, בעיקר משום שהוא מרגיש כל כך מציאותי, מעין מצלמה נסתרת שחושפת את התקופה. זהו אחד מהסרטים המצליחים של פיטר ווייר, שיצא פסקול ייחודי ותעודה שישרוד עוד שנים רבות.