חברות חדשות במועצת הביטחון של האו"ם: מי היא מועצת הביטחון?

לאחר השואה הוקם הארגון האומות המיוחדות על מנת להבטיח שמקרים כמו מלחמת העולם השנייה והרג כה רב לא יחזרו על עצמם. מי שאחראי על המשימה אלו החברות במועצת הביטחון של האו"ם, הגוף היחיד של הארגון, שרשאי להטיל סנקציות על מדינות אחרות, ויש לו כוח אמיתי ומשפיע.

לאחר הניצחון במלחמת העולם השנייה, בעלות הברית שהקימו את האו"ם, החליטו שבלב הארגון תהיה מועצה, שחמש המעצמות המרכזיות, ארצות הברית, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת יהיו חברות בה. חוץ מהמדינות הללו ישנן עשר מדינות שמתחלפות, אולם רק המעצמות יכולות להטיל וטו על ההחלטות של המועצה. חמש המעצמות נהנות מעוצמה רבה. לא רק שהן יכולות להטיל וטו על כל החלטה של האו"ם, הן יכולות להחזיק גם בנשק גרעיני.

לאורך השנים הייתה מועצת הביטחון של האו"ם מקור חיכוך של מעצמות המערב בראשות ארצות הברית ומעצמות המזרח, שהונהגו בעבר על ידי ברית המועצות. בשל כך נהגו המעצמות במקרים רבים לא לעשות דבר. כך, למשל, במלחמת האזרחים של רואנדה. אולם, בשנים האחרונות, הקרבות בין ארצות הברית ורוסיה חזרו למרכז הבמה, וכוח המועצה גדל.

החברות המתחלפות יכולות לכהן במועצה כשנתיים. אין להן משמעות ממשית, מלבד הגשת הצעות לסדר היום. לדוגמה, פקיסטן, מדינה שמפרה זכויות אדם על בסיס קבוע, נמצאת במועצה. המועצה יכולה להטיל סנקציות ואף להכריז מלחמה, אולם יש צורך ברוב קולות וששום מדינה לא תכריז וטו. ישראל זוכה להצעות רבות לפעול נגדה, אולם הוטו האמריקאי מציל את ישראל מבידוד בינלאומי.

במקום לאחד את העולם המועצה פצלה אותו. לרוב, המדינות אינן ששות לקבל את הסכמת המועצה, ולעיתים רבות פועלות על דעת עצמן, כפי שארצות הברית החליטה לפעול ללא אישור המועצה. לפרישה של סעודיה מהמועצה אין שום משמעות פרקטית. החברות המתחלפות מעולם לא הצליחו לעשות מעשים שהשאירו חותם.

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, מעוניין לצרף למועצה את יפן והודו כחברות קבועות ובכך להגדיל את מספרן לשבע. מדיניותה של ישראל מהווה נושא קבוע במועצה, ולרוב היא זוכה לגינויים על הבנייה בשטחים והיחס לפלסטינאים. כל עוד לישראל יש וטו קבוע מצדה של ארצות הברית, היא מוגנת. אולם, ללא הוטו הזה, ישראל עלולה למצוא את עצמה בסיטואציה לא פשוטה מול המעצמות החזקות בעולם.