ה-25.3.2013 – ערב פסח חל באותו בתאריך של חג הבשורה של הנוצרים

אצל הנוצרים חג הבשורה חל מדי שנה בתאריך ה-25.3. הדבר נובע מעצם המהות של החג, שכן בדיוק בתאריך הזה ביקר אצל מרים, אימו של ישו, המלאך גבריאל ובישר לה שהיא נבחרה לשאת ברחמה את ישו, בנו של האל והיא הסכימה מיד וללא היסוס. תשעה חודשים מאוחר יותר – ב-25.12 נולד ישו והאירוע צוין בשם "חג המולד".

ערב חג הפסח, לעומתו, חל בתאריך העברי י"ד בניסן, באביב. מאחר שאנו חוגגים לפי התאריך הלועזי, הוא יוצא בכל שנה בתאריך שונה. השנה החגים חלים בדיוק באותו היום, וחוגגים גם את ערב הפסח בנוסף לחג הבשורה. כלומר, ביום שאנו נחגוג את חג החירות, יחגגו הנוצרים את התעברותה הפלאית של מרים עם ישו.

מרים הייתה צעירה יהודיה, שעמדה להינשא לבחיר ליבה – יוסף הנגר. היא זכתה לביקורו של המלאך גבריאל והתחייבה להריון, בעוד שיוסף התחייב לשמור עליה ועל הריונה הקדוש. זאת, לפי מה שכתוב בברית החדשה, מתי, פרק א' פסוק 25:"ולא ידעה עד כי ילדה בן את בכורה ויקרא את שמו ישוע". באותה ההזדמנות נתן לה המלאך גבריאל כמתנת תודה פרח שושן צחור ולבן, שהפך לסמל אצל הנוצרים. הלובן של השושן מסמל טוהר, תום והיושר של מרים הקדושה..

המקום בו אירע הדבר היה בנצרת ולכבודו הוקמה כנסיית הבשורה, שבתוכה, כך מאמינים הנוצרים, שכנה המערה בה התגוררה מרים בעת ביקורו של המלאך גבריאל. כנסיית הבשורה מכונה גם בשם "בזיליקת הבשורה" ובזכותה העיר נצרת והכנסייה הפכו לאחד המקומות הקדושים ביותר בעולם הנוצרי.

בעוד אצלנו מסבים לשולחן הסדר והחג מאוד משפחתי, אצל הנוצרים חוגגים את חג הבשורה בנצרת בתהלוכות ססגוניות בהשתתפות המונית של אנשי דת נוצריים, תלמידים, תושבי המקום ואורחים רבים, שמגיעים לחגוג את החג בצוותא עם ההמונים. התהלוכות מסתיימות בהפרחת בלונים, בזיקוקים מרהיבים, והחשוב ביותר – במיסה חגיגית בכנסייה.

המבנה הנוכחי של כנסיית הבשורה הסתיים בשנת 1969 והוא אחד מהמפוארים ביותר באזור כולו. קיימים בו שני מפלסים וזאת כדי שהמפלס התחתון ובו מערת הבשורה ישמר בצורה הטובה ביותר. על קירות האולם תלויות תמונות מרהיבות ביופיין, כל אחת נתרמה ממדינה אחרת ובה נראים מוטיבים שמייצגים את אותה המדינה. מחוצה לה יש גן מפואר ויפהפה עם מפלים מלאכותיים.

בכנסייה המקודשת בקרו בעבר אפיפיורים, כמו: האפיפיור יוחנן פאולוס השני וכן בנדיקטוס

ה-16 בשנת 2009, אז נערכה מיסה המונית.