השגריר הטוב: סיפורו של ג'יימס מקדונלד

שום דבר בביוגרפיה של ג'ימס מקדונלד לא מסביר את הנחישות שלו להצלת יהודי אירופה. הוא היה איש אקדמיה, מלומד, אדם נחוש אבל לא היה לו קשר אישי עם יהודי או יהדות בכלל. הוא נולד באינדיאנה בשנת 1886, וחי חיים נוצריים מלאים. הוא היה היסטוריון, שנחרד מגורלם של יהודי אירופה ולקח את הפגיעה בהם באופן אישי. הוא החליט לעזוב משרה נוחה של הוראה באוניברסיטה ולקחת על עצמו את פרויקט הצלת הפליטים. היה לו קשרים אישיים עם נשיא ארצות הברית פרנקלין רוזוולט והוא ניצל אותם על מנת לזכות בתפקידים פוליטיים שיקנו לו השפעה.

בתחילה הוא ניסה לגייס את הגוף חסר השיניים חבר הלאומים, על מנת להציל את הפליטים הגרמנים. הוא עמד בראש וועדה אך חוסר היכולת שלה להשפיע תסכלה אותו והוא התפטר. הוא ניסה להיפגש עם היטלר ברמה האישית וכאשר הבין שהוא הולך להשמיד את יהדות אירופה, הוא החליט לדווח על כך אישית לנשיא ארצות הברית. הוא היה היועץ של הנשיא רוזוולט לענייני הפליטים, עסק בשתדלנות עבור יהודים שניסו להימלט מגרמניה הנאצית. הוא פגש ראשי מדינות באמריקה הדרומית כדי שיתנו ויזות ליהודים וגם עם הוותיקן אולם הם סירבו לשמוע את דבריו. לבסוף לאחר שיצא אישית כנגד נשיא ארצות הברית רוזוולט מעל גלי הרדיו בתכנית אותה ניהל, הוא הצליח לעמוד בראש גוף שדאג לפליטים שהצליחו להימלט מציפורי הנאצים. מקדולנד ופעילותו הביאו להצלתם של אלפי יהודים.

מקדונלד היה ציוני, יש הטוענים שהוא השגריר הידידותי ביותר ששירת בישראל. הוא היה מקורב מאוד לראשי המדינה היהודית, דחף ליצירת קשרים בין ההנהגה הישראלית וזו של ארצות הברית. הוא נלחם כנגד כל ניסיון להטיל אמברגו על מדינת ישראל מצד מעצמות המערב וטען בכל תוקף שיש לתמוך ולכרות ברית עם המדינה הצעירה. הוא הניח את היסודות לידידות רבת השנים בין ארצות הברית וישראל ועל כך יש להודות לנחישות ולרצון הבלתי נלאה שלו לתמוך בניצולי השואה. כיום שמו מונצח בבית כנסת ורחוב ברמת גן שם התגורר.

Image result for ‫ג'יימס מקדונלד‬‎