הסיפור המדהים מאחורי המגפה השחורה (1347 – 1351) – המגפה הקטלנית ביותר בהיסטוריה

המגפה השחורה הייתה אולי האירוע המשמעותי ביותר בהיסטוריה של ימי הביניים. היא קטלה בזמן קצר מאוד, ארבע או חמש שנים לכל היותר, מעל לשלושים מיליון בני אדם. כמות המתים הייתה כשישים אחוז מאוכלוסיית אירופה. המגפה השחורה, שהיום קיימת סברה כי זאת מחלת האבעבועות השחורות, הייתה תוצר של זוהמה, חוסר ניקיון, העברה על ידי עכברים ועכברושים ששרצו בהמוניהם, אך גם הבנה כי זאת הייתה מחלה מאוד מידבקת.

את הגילוי המדהים זה, של היות המחלה מידבקת, ניצלו מפקדי הצבא המונגולי, לאחר שרבים מחייליו נדבקו המחלה, ובכל זאת החליטו לכבוש עוד טריטוריות ולהתפשט לעבר יבשת אירופה. הצבא המונגולי היה מצוין בהכנעת יריבים בשטח פתוח, אולם הוא התקשה בכל הקשור להכנעת ביצורים.

לכן, לאחר שאת העיר קאפה בחצי האי קרים לא הצליח הצבא המונגולי להכניע, צץ רעיון מקורי אצל המפקדים המונגולים. מאחר שמחוץ למחנה שלהם פרצה המגפה הקטלנית, שהיא המגפה השחורה, שמקורה בעצם היה בסין, אך עשתה שמות בצבא המונגולי, הם החליטו להשליך את מתיהם אל מעבר לחומות המבוצרות בעיר קאפה ולמי השתייה של שומרי העיר. בצורה הזאת הרעילו את מקורות המים והדביקו את אויביהם במחלה הנוראה, אך כבשו את העיר.

באותו הזמן יצאה ספינת סוחרים לקפואה אשר באיטליה. אל הספינה הסתננו אורחים בלתי רצויים והם העכברים, נשאי המחלה. העכברים הצליחו לשרוד את המסע בים ואף התרבו. כאשר הגיעו המלחים לנמל המבטחים, העכברים הספיקו להפיץ את המחלה לכל עבר. כך פוזר בלי משים הנשק הביולוגי הקטלני בהיסטוריה, למרות שמשלחיו כלל לא רצו בכך.

המחלה התפשטה בשל היגיינה גרועה ומגפת העכברים. מאיטליה היא עברה לכל רחבי אירופה, והשאירה חללים ללא הרף. מיליונים מתו בעודם מעבירים את המחלה האחד אל השני.

כך, מחלה שהחלה בעצם בסין ובמונגוליה, שינתה את אירופה מן הקצה אל הקצה. רבים משייכים את התפרצות המחלה לסוף ימי הביניים, אז הכנסייה הוכרעה על ידי נשק ביולוגי שמקורו במונגוליה.

האירוניה היא, שבאירופה האשימו את היהודים בכישוף והעברת המחלה וזאת משום שהם פחות חלו בה. אך, הסיבה העיקרית שהיהודים לא נדבקו, הייתה שמירת ההיגיינה שלהם, ששמרה עליהם בתקופה הנוראה ההיא.

זאת הייתה המחלה הגלובאלית הראשונה בהיסטוריה, ובאופן אירוני גם השימוש הראשון בנשק ביולוגי שהיה המוצלח מכולם. עלינו לקוות שזה יישאר כך.