המשמר השוויצרי בוותיקן: שומרי הראש של האפיפיור

לפני כ510 שנה נוסד המשמר השווייצרי. מטרתו היא אחת: להגן על האפיפיור בכל מחיר. המשמר השוויצרי, המורכב כיום מ-110 חיילים בלבד, פועל באיטליה מאז המאה ה-15, כאשר האפיפיור סקסטוס ה-4 רקם ברית עם השויצרים ודאג להקים עבורם מתקן בוותיקן. תקנות המשמר לא שונו זה מאות שנים והן דורשות מכל החברים להיות אזרחי שוויץ, קתולים, רווקים, בני 19 עד 30 ובגובה 1.74 מטרים לכל הפחות. הם חייבים לעבור טירונות בצבא שוויץ ולשרת בין בין שנתיים ל-25 שנים.המשמר השווייצרי היה חיל שהורכב משכירי חרב שווייצרים נושאי רמחים שלחמו עבור כוחות אירופאיים שונים החל מהמאה ה־15 ועד למאה ה־19. חייליו גויסו ממחוזות שונים בשווייץ, ונשלחו למקומות שונים ברחבי אירופה תמורת תשלום. כיום, משרת המשמר השווייצרי אך ורק את קריית הוותיקן.

הפרק המפורסם ביותר בתולדות המשמר השווייצרי, הוא ההגנה על ארמון טווילרי שבפריז במהלך המהפכה הצרפתית, כאשר כמה מאות חיילים שווייצריים נהרגו ב־10 באוגוסט 1792. לזכרם הוקמה אנדרטת האריה בעיר לוצרן. המשמר השווייצרי בוותיקן, שנוסד בשנת 1505 על ידי האפיפיור יוליוס השני, הוא כוח – המונה כ־100 חיילים בלבד – המגן על ארמון האפיפיור, על הכניסה לעיר, והאחראי לביטחונו האישי של האפיפיור. כיום הלוחמים השווייצרים עוברים הכשרה אינטנסיבית, ונלחמים באמצעות כלי נשק מודרניים. בנוסף הם לומדים להשתמש בגרזנים, סכינים וחרבות. 

חיילים העומדים בתנאים הנ"ל ומתקבלים לשירות עוברים אימונים במסגרת צבא שווייץ, ומושבעים ב־6 במאי בכיכר סן דמסו שבוותיקן. הכומר הראשי קורא בגרמנית את השבועה,להלן נוסח השבועה שכל חייל אומר לפני קבלתו למשמר:"אני נשבע אמונים בהן צדקי לשרת את האפיפיור הקדוש המכהן, את יורשיו לפי דין, להקדיש כל כוחי בעבורם, ולהקריב, אם יידרש הדבר, אף את חיי שלי בעבורם. התחייבות זו אשא אף בפני הוויעוד הקדוש של החשמנים בעת שהכס הקדוש יהיה פנוי. אני מתחייב אף למלא את פקודותיו של המפקד ושל שאר הממונים עליי באמון ובצייתנות. אני נשבע לפעול תמיד לפי כבודו של מעמדי".

למרות ההכשרה האינטנסיבית, ואף הכנסה של אמצעי מודיעין מתקדמים עדיין אנשי המשמר כשלו בשעת מעשה. בשנת 2007, צעיר מעורער בנפשו חדר את האבטחה של האפיפיור והצליח לטפס על רכבו. גם בשנת 2008 צעירה שהצליחה שוב להגיע עד לאפיפיור ולהפילו.