המרידות בסוריה: מה עשה חאפז אל-אסד האב בעבר, כשהיה צריך להתמודד עם משבר דומה למה שמתרחש היום בסוריה

כאשר המרידות נגד בשאר אל-אסד הבן, נשיא סוריה הנוכחי, החלו, רבים השוו אותו לאביו, חאפז אל-אסד. בעבר נאמר, כי אביו היה אכזרי הרבה יותר ממנו, ואיש לא חשב שמימדי ההרס שיגרום, יעלו בעשרת מונים על אלה שעשה בזמנו האב חאפז אל-אסד (1930 – 2000).

חאפז אל-אסד, נשיא סוריה הקודם, נאלץ להתמודד עם סיטואציה דומה לקורה היום,  והדרך בה התמודד, הייתה ביצוע טבח נוראי במתנגדיו – האחים המוסלמים, שמהדהד עד ימינו בזיכרון הקולקטיבי הסורי. חאפז אל-אסד הצליח להרתיע את יריביו. בשאר אל-אסד הבן, ניסה ללמוד ממעשי האב ולערוך גם הוא טבח במתנגדים לו, אך המזרח התיכון השתנה, ובמקום מלכים ערביים בעלי כוח ועוצמה שהיו בעבר שאף תמכו בו, בני העם הערבי קיבלו כוח ומוטיבציה מרוחות החופש והאסלאם, שגירשו את השליטים הישנים.

בשנת 1980 סוריה נחלשה. עימות של סוריה נגד תורכיה, על רקע תמיכת הסורים במורדים הכורדים, ומלחמת לבנון העקובה מדם, פגעו בה. את החולשה היחסית ניסתה לנצל האופוזיציה הסורית, ביצירת ברית בין האחים המוסלמים והפלנגות החילוניות, שמה שאיחד אותם הייתה העובדה, שהם היו סונים. ההערכות היו מוטעות, הצבא הסורי לא נחלש משמעותית מהעימותים בלבנון, והתקווה שסוריה ותורכיה יתעמתו, התבדתה. חאפז אל-אסד נהנה אז מעולם ערבי תומך, שהיה מורכב מדיקטאטורים, שסברו בצדק רב, שאם סוריה תיפול, כל המשטרים ייפלו יחד איתם. לכן, כאשר ביצע את הטבח האכזרי בעמו, איש מהם לא מחה.

המהלך ההתחלתי של המורדים היה מבריק. פיגועי תופת נגד מבני ממשל ובסיסי צבא זעזעו את דמשק. מאות מתומכי אסד נהרגו בקרבות, והכאוס החל לזלוג לכל שדרות הצבא והמשטר. השיא היה בניסיון התנקשות בנשיא חאפז אל-אסד, שרק בנס נכשל. היריות שנורו שרטו את השליט האכזר, ושומרי הראש של חאפז אל-אסד הקריבו את חייהם וזנקו על רימון שנזרק לעברו. ייתכן, כי אם ניסיון ההתנקשות היה מצליח, המורדים היו מצליחים במשימתם להפיל את משטרו. חוסר הצלחתם הותירה אותו חזק ותאב נקם.

המהלך הנגדי של חאפז אל-אסד האב, היה מהיר וחסר רחמים, כאשר 625 אסירים תומכי האחים המוסלמים, הוצאו להורג תוך שעות ספורות. הדבר נודע כאחד ממעשי האכזריות הברוטאליים ביותר בהיסטוריה של המזרח התיכון. אולם, פיגועי התופת לא פסקו ומספר רב של אנשי ממשל קיפחו את חייהם. האחים המוסלמים חשו, שהם צוברים עוצמה, והחלו לחשוב שביכולתם לנצח את המערכה כולה. שיא ההתנגדות היה, כאשר ישראל פלשה ללבנון בשנת 1982. הפגיעה הקשה בצבא הסורי גרמה למורדים להאמין, שהגיעה שעת הכושר וניתן להחליף את חאפז אל-אסד האב בקלות יחסית, משום שהוא חלש.

המורדים בחרו את העיר חמאת, על 350 אלף תושביה לביצוע מזימתם. חמאת היא אחת מהערים הגדולות והחשובות בסוריה, ואנשי האחים המוסלמים החליטו עליה כמקום בו גורל המערכה יוכרע. כוחות גדולים של מורדים הגיעו לעיר והחלו לבצע טבח מחריד בתומכי המשטר של הנשיא הסורי. הם עברו בניין אחר בניין וכל משפחה שמצאו, אשר תמכה במשטר הסורי של חאפז אל-אסד, נורתה ללא משפט. לאחר שעות מעטות יצאה הודעה, שהעיר משוחררת וזו ההתחלה לכיבוש סוריה כולה.

חאפז אל-אסד הבין, שעליו להגיב במהירות וביעילות. הוא הזיז כוחות עצומים של חי"ר, טנקים ומטוסים. יצאה הודעה, שכל מי שיישאר בעיר ייחשב למורד ודמו בראשו. הצבא הסורי החל בהפגזה מסיבית של העיר, בשילוב ארטילריה יחד עם חיל אוויר וטנקים. הם ירו ונלחמו בעיר במשך שעות. לאחר מכן, כוחות הצבא ירו בכל מי שהתנגד, כאשר גם הם עברו מבניין אחד למשנהו, וירו בכל התושבים שנותרו מאחור. כדי לסמל שאל-אסד מעוניין בתגובה חריפה, הם מוטטו בניינים שלמים על יושביהם. לפי ארגון אמנסטי, הצבא הסורי השתמש בגז רעיל נגד המורדים, ובכל פינה היו הוצאות המוניות להורג. העיר נהרסה ונותרה בחורבות. למרות שלא ניתן היה לצלם, הגיעו שמועות למערב על מעשי זוועה מחרידים, שהתרחשו בכל פינה. לפי ההערכות, היו כחמישים אלף הרוגים, כאשר אחד מכל שבעה תושבים קיפח את חייו בטבח.

האו"ם, המערב ומדינות ערב גינו את סוריה על פגיעה בזכויות אדם. אולם, הגינויים ירדו במהרה מסדר היום, ואף מדינה לא בודדה את סוריה, או עשתה פעולה צבאית או אחרת נגדה.

היום, בימיו של הבן, בשאר אל-אסד והטבח שהוא עורך בבני עמו, האדישות של העולם בולטת במקרה זה. הדבר מראה, כי העולם לא השתנה גם שלושים שנה ויותר לאחר הטבח הראשון של חאפז אל-אסד האב. עדיין לא ידועות תוצאות היד הקשה של בשאר אל-אסד הבן בסוריה. אך, לאחר דיכוי המרד של האחים המוסלמים על ידי חאפז אל-אסד האב, מעולם לא ניסו למרוד יותר נגדו.