המהפכה האמריקאית – מיתוס מול מציאות: למה באמת האמריקאים יצאו להילחם?

בהכרזת העצמאות בשנת 1776 נטען, שהאמריקאים נפטרו משלטון דיקטטורי ומדכא. המהפכה האמריקאית יצאה לדרך ונאחזה באמירות של חופש, חירות וזכויות המדינות. האם באמת הם נאבקו על חופש?

באותה תקופה של הכרזת העצמאות האמריקאית, הייתה בריטניה המעצמה הגדולה ביותר בעולם. היא שלטה על שטחים נרחבים והייתה לאימפריה בעלת השטח הרב ביותר בהיסטוריה. באותה תקופה ארצות הברית הייתה קולוניה נוספת של בריטניה, וכך התייחסו אליה הבריטים. לשלוט באימפריה כה רחבה עלה כסף רב, ולכן נטל המיסים עלה וירד בהתאם למצב הביטחוני באימפריה הבריטית.

בסוף המאה ה-18 רוב התושבים באמריקה היו לבנים ובריטים ,ובהתאם לכך התנהגו אליהם בכפפות של משי, יחסית לאזורים אחרים באימפריה. נכון שהייתה תקנה, שחיילים בריטים יכולים לישון בבתיהם של אזרחים, אך התקנה נאכפה במקרים נדירים בלבד. מס הבולים המפורסם משנת 1765, שבין היתר נחשב לסיבה שהובילה למלחמת העצמאות האמריקאית, היה מס יחסית שולי. רוב המחקרים מוכיחים, שנטל המיסים על המושבות באמריקה היה קטן יחסית, ובוודאי לא גבוה יותר מכל מושבה אחרת. דרישת המתיישבים לנוכחות בפרלמנט הבריטי נדחתה, משום שהדבר היה משנה את המאזן הפוליטי של בריטניה. המתיישבים היוו שליש מאוכלוסיית בריטניה ובעלי אינטרסים פוליטיים שונים. המצב הכלכלי של המושבות בתקופת המהפכה היה איתן, לא היה סיבות אובייקטיביות לפרוץ המהפכה, אלא בעיקר רגשיות. במשך השנים התבסס פער בין הבריטים למושבות באמריקה, שמקורו בהבדלי תפיסה ביניהם. המושבות האמריקאיות גדלו והתחזקו, והחלה להתבסס בהן מנהיגות של אנשים משכילים ובעלי ממון רב. למנהיגים החדשים היו אינטרסים ברורים לשלוט באמריקה ובמיוחד להגן על רכושם.

בנג'מין פרנקלין, סמואל אדמאס ואחרים, היוו אצולה דרומית שרצתה לשמור על כספה. הם היו אליטה משכילה, שהבינה שעם הסתלקות הבריטים מאדמת ארצות הברית, הם יוכלו לשלוט על המדינה ולקבוע לבד את נטל המיסים. קיימות טענות של חוקרים מובילים, שהמרד האמריקאי היה קפיטליסטי בעיקרו, ומטרתו הייתה שמירת הרכוש של העשירים והמשכילים. הם היו אלו שהתניעו את גלגלי המהפכה ועמדו מאחוריה. כיום הם מכונים "אבות מייסדים".

בשל המרחק הפיזי הרב מבריטניה, התפתחה בארצות הברית תודעה נפרדת מזו הבריטית, אשר התבססה על שוק חופשי והזדמנות עסקיות. תודעה זו עמדה בניגוד ליחס של הבריטים לארצות הברית כקולוניה, ממנה ניתן לסחוט כסף. כתוצאה מכך, ברגע שהאמריקאים הרגישו שהם חזקים מספיק, החליטו למרוד.

אם כך, המהפכה האמריקאית הייתה המהפכה הראשונה שהחלה על בסיס כספי ורצון להגדלת הון. מעט אחריה הגיעה המהפכה הצרפתית, שרעיונותיה היו קשר ישיר בין שוויון כלכלי לשוויון מעמדי.