הלינץ' בליאו פרנק: סיפורו היהודי שמת ללא עוול בכפו

ארצות הברית של תחילת המאה ה-20 הייתה שונה מזו שאנו מכירים היום. מדינות הדרום לא שנאו רק אפריקאים אמריקאים אלא גם יהודים. השנאה והאנטישמיות היו מנת חלקם של רבים מתושבי ארצות הברית, חזרתם של הקו קלוקס קלאן כבר עמד בפתח. ליאו פרנק נולד בטקסס לרודולף ורחל פרנק, יהודים אמידים יוצאי גרמניה, וכשהיה בן שלושה חודשים עברו הוריו להתגורר בברוקלין שבניו יורק. לאחר שסיים לימודי הנדסת מכונות באוניברסיטת קורנל עבד במספר מפעלים, עד שבהמלצת דודו התקבל לניהול בית חרושת לעפרונות באטלנטה, ג'ורג'יה, הוא עבר להתגורר במקום ונישא שם. ב-26 באפריל 1913 נמצאה בבית החרושת לעפרונות שניהל פרנק, גופתה של נערה בת שלוש עשרה בשם שם מרי פייגן נמצאה מתה במפעל. 

פרנק הואשם ברצח, באותה תקופה ארצות הברית הייתה שטופה בגל שנאה למהגרים ופרנק התאים לסטראוטיפ. הוא היה גם מהגר, גם יהודי ולכן חבר המושבעים שהורכב מלבנים לא הותיר לו ממש סיכוי. המשפט שהתנהל היה שנוי במחלוקת ורווי בשנאה בעלת מאפיינים אנטישמיים, במהלך המשפט היו חשופים המושבעים מדי יום לאספסוף כפרי שעמד בצדי הדרך מבית המשפט לבית המלון בו התאכסנו המושבעים, וקרא: "לתלות את היהודי".

העדויות הצביעו על השרת ג'ים קונלי על האשם ברצח אולם זה לא עניין אף אחד. השופט ייעץ לפרנק ובן דודו לא להגיע לבית המשפט משום שלא ניתן לערוב לבטחנו. . פרנק נדון למוות, והחלה מערכת שתדלנות להמיר את עונשו. כאשר המיר מושל ג'ורג'יה, ג'ון סלייטון, את העונש למאסר עולם, לאחר שהשתכנע שהמשפט התנהל בצורה לא הוגנת; פרצה ב-17 באוגוסט 1915 קבוצה של 25 גברים חמושים שכינתה את עצמה "אביריה של מארי פייגן", אל חצר הכלא, חטפו את פרנק וגררו אותו כמאתיים וחמישים קילומטרים בדרכי עפר, עד סמוך לבית שבו נולדה פייגן שם תלו אותו על עץ. היה זה מעשה הלינץ' המתועד היחידי שבוצע ביהודים בארצות הברית.הלינץ' היה אחד מהתרוצים להקמת הקו קלוקס קלאן, שחלק מתומכיו כינוי את עצמם כאבירי הנקם של פייגן.

הרצח גם היה התמריץ להקמת הליגה נגד השמה. לאחר הרצח עזבו 1500 יהודים את מדינות הדרום. שישים שנה לאחר הלינץ' הודה מחסנאי המפעל כי ראה את קונלי הורג את הנערה, וזה איים עליו כי אם יספר הוא יהרוג אותו. הוא סיפר, כי החליט להוציא את האמת לאור לעת זיקנתו כדי למות במצפון שקט. בשנת 1988 הולחן סיפורו של פרנק למחזמר בשם "המצעד".