הישראלים חוזרים לברלין : על חיי הזוהר של המיעוטים בגרמניה לפני היטלר

ניתן לכתוב על ה נושא של החיים הטובים שהיו למיעוטים בגרמניה לפני עליית היטלר לשלטון ספרים ומחקרים אין ספור, אבל ניתן לסכם את הכתבה בפסקה אחת: "החיים היו נהדרים".

בימינו, יהודים רבים, בעיקר ישראלים, נוהרים חזרה לברלין ובונים שוב את הקהילה שנחרבה לחלוטין במהלך השואה. היסטוריונים רבים ניסו לחזור אחורה לשנים שלפני עליית היטלר וניסו למצוא תשובה לשאלה הניצחת: האם ניתן היה לחזות את האסון?

גרמניה מחבקת היום את הקהילה היהודית כפי שעשתה במשך מאות שנים. באופן אירוני, ברלין של שנות העשרים הייתה כמו ניו יורק של ימינו: אי ליבראלי, מעין גן עדן לבוהמיים, לבליינים ולהומוסקסואליים.  ברלין הייתה כה נועזת, שהועלו בה מחזות בעירום וגברים מחופשים על הבמה. תעוזה כזאת לא הייתה בשום מקום בעולם. ניתן לומר בצער רב, שברלין הייתה המקום הסובלני ביותר בעולם. היהודים בברלין היו המבוססים ביותר מבין כל הקהילות באירופה, ביניהם עורכי דין, שרים, אנשי כספים ומעל הכול – הם היו פטריוטים גמורים. מימדי ההשתתפות של היהודים במלחמת העולם הראשונה היו גבוהים יותר מכל שאר חלקי האוכלוסייה, נתון מדהים ללא ספק.

כאשר החלו להיטפל ליהודים ויצאו התקנות האנטישמיות מבית מדרשו של היטלר, מרבית היהודים ביטלו זאת בבוז. בעדויות מאותה התקופה, מרבית היהודים טענו, שמעשים ברבריים לא יכולים להתקיים בגרמניה. ההיסטוריון, פרופסור שאול פרידלנדר טוען, שיהודים רבים שלחו מדליות להיטלר ממלחמת העולם הראשונה, כדי להוכיח את נאמנותם. כולם נשלחו אל תאי הגזים. שום עיטור כבוד לא עזר ליהודים אלו.

יהודים רבים תיארו את ברלין כגן עדן ליהודים. בעוד שצרפת תמיד תוארה מאז משפט דרייפוס כמדינה עוינת, בגרמניה לא היו לכל אורך המאה העשרים אירועים אנטישמיים בקנה מידה גדול. למרות שהיו זרמים תת קרקעיים, עיתונים אנטישמיים, מאמרים קיצוניים, איש לא יכול היה לחזות את העומד לבוא.

במילים אחרות, ברלין הייתה מלכודת דבש, לא רק עבור היהודים אלא גם עבור קהילות נוספות שראו בה מקלט. היהודים הגרמנים היוו חלק מהאומה הגרמנית במשך אלפי שנים, והתקיימו לצדה. הם מעולם לא בגדו, מרדו או באו בדרישות כלשהן, מלבד השתלבות הוגנת ומלאה. ברלין הייתה הקצפת על העוגה. אפילו הרצל רצה שישראל תהיה ברלין של המזרח התיכון. כאשר התרחשה הטרגדיה הגדולה מכולן, והיא השואה ומלחמת העולם השנייה, חלומות אלו התנפצו בעוצמה בלתי ניתנת לתיאור, וכל הרגשות המוסווים צפו אל פני השטח.

 לחצו כאן לקישור לסרטון שמדגים את יכולת המשיכה של העיר בשנת 1920