הזווית היהודית מאחורי מבנה הקולוסאום ברומא

מרד בר כוכבא סיים את השליטה היהודית בארץ ישראל. זה היה מרד נואש ואכזרי במיוחד, בו חוסלו מאות אלפי בני אדם ועשרות כפרים הושמדו על יושביהם. הסיום היה אף טראגי יותר. אלפי אנשים נשבו וחייהם נהרסו לבלי הכר.

הרומאים היו עם, שלא חס על הנתינים שהתנגדו לו. שיטתם הייתה פשוטה אך מרתיעה. המתנגדים נשלחו לרומא כבולים בשלשלאות ונאלצו לעבוד כעבדים נרצים. טובי הלוחמים היהודים, הבנאים והנפחים נשבו ונשלחו לעבדות בעיר רומא, שהייתה תפארת האימפריה.

חזרה לרומא. הקיסר אספסיאנוס החליט לבנות את המבנה הגדול והמרשים ביותר בכל רחבי האימפריה, שיפאר את שמו אשר ייחקק לנצח בדפי ההיסטוריה. לרומאים הייתה חיבה מיוחדת לקרבות גלדיאטורים, ומה יכול להיות מתנה נפלאה יותר לעם הרומי מקצת קרבות וחיות טרף על הבמה?

הבנייה נמשכה כשמונה שנים. מה שמפתיע הוא, שיש כאן זווית יהודית משמעותית. אלפי יהודים, שהובאו מארץ ישראל, השתתפו בבנייה והיו אחראים למרבית העבודה. בנוסף, השלל העצום שנבזז מהארץ הושקע בבניית הקולוסאום, כולל שלל שנלקח מבית המקדש. במילים אחרות, הקולוסאום ברובו יהודי, ונבנה בעזרת טובי היהודים שהגיעו לרומא בעל כורחם.

גורלם של הבנאים לא היה טוב במיוחד. לצערם ולצערנו הרומאים לא היו ידועים בהכרת התודה המפורסמת שלהם, ולכן הם גמלו להם ברוחב יד אך לא בלב. הבנאים היו הראשונים ששפכו דם בזירה כמתאבקים וכמאכל לחיות הטרף בזירה, וכך נכנסו להיסטוריה. ניתן לומר, שאפילו החללים הראשונים היו יהודים.

בפעם הבאה כשתהיו ברומא ותביטו על המבנה המפואר של ה קולוסאום, שנותר על כנו עד ימינו, תנו ללבכם לחוש ברגשות יהודים ומעט חמלה.