הוויטקונג וארצות הברית: כיצד התמודד עם הצבא האמריקאי עם רשת המנהרות הגדולה בהיסטוריה

מלחמת וויאטנם הייתה כישלון מדיני וניצחון צבאי. בפעם הראשונה הצבא החזק בעולם, התמודד עם קואליציה של כפריים, מחוזקים בלוחמים סינים שיכלו לו. הצבא הצפון קוריאני הקומוניסטי, שהתנגד להתערבות מערבית אמריקאית בנה מערך גרילה שהעתיק מסין. הוייטקונג ידע שהוא לא מסוגל להתמודד עם הצבא המסיבי והמצויד שמגיע לשטחו ולכן הוא התבסס על מספר עקרונות, שהועתקו לארגוני גרילה כמו החמאס והחיזבאללה שנים רבות לאחר מכן.

הצבא האמריקאי התבסס על גנרלים ומפקדים מתקופת מלחמת העולם השנייה, שלא הבינו כיצד להתמודד עם לחימה בתנאים טרופיים קיצוניים וכאשר הצבא שמולך מנסה להימנע מעימות חזיתי עם הכוח הלוחם. הצבא האמריקאי נקט בשיטה שנקראת, אתר והשמד שעיקרו הוא הכנסת כוחות אל תוך הג'ונגל וחיסול תאים של לוחמי וייטקונג. שיטה זו הביאה לשנאה רבה בין הכפריים המקומיים והצבא המערבי, משום שהחיילים חיפשו לוחמים בתוך הכפרים ופגעו בתושבים. המגע התמידי בין הצדדים, גרם לשנאה עצומה ולנפגעים רבים בנפש.

האמירקאים נקטו בשיטות לא הומאניות, הם שרפו כפרים וגרמו לקרוב למיליון הרוגים בקרב הוייאטנמים. הוייאטנמים נקטו במלחמת מנהרות, הם זחלו מתחת ללוחמים שהגיחו אליהם ותקפו אותם מאחורה. הם הניחו מלכודות לכל אורך הג'ונגל, ורישתו את עצמם על פני קילומטרים רבים. הם פיזרו מטענים רבי עוצמה והכירו את השטח היטב, כאשר הם נתקלו בכוח חזק מהם הם ברחו לכפרים. האמריקאים תקפו במספר גדול מבצעים, דוגמה היה מבצע סידר פולז ב1967 בו השתתפו 16 אלף חיילים אמירקאים והמטרה הייתה להרוס מערכת מנהרות מתוחכמת. זו הייתה הפעם הראשונה שהשתמשו בלוחמים שנקראו עכברי מנהרות, שירדו למנהרות והתחככו עם האויב. לוחמי הוייטקונג ברחו ליערות, למרות שהייתה הצלחה הצבאית המערכה לא הושלמה.

מבחינה צבאית הטקטיקה האמריקאית נחלה הצלחה. לקראת סוף המלחמה מספר האבידות בקרב הכוחות היה קטן והצבא שפעל מולם היה קטן וחלש. אולם האסטרטגיה הייתה שגויה, הרעיון שאחוז אבדות גבוה יביא להכרעה התברר כטעות. מספר האבדות הגבוה הביא לשנאת האוכלוסייה כלפיהם, לשיתוף פעולה נרחב ולבסוף להתנגדות רבה מקרב בית.

הצבא האמריקאי היה עליון על פני יריבו, מבחינה טכנולוגית הוא השתמש בארטילריה מדויקת, מטוסים ומסוקים שהובילו חיילים ממקום למקום. הדשדוש המדיני וחוסר הגדרת המטרות, הביאו לקרע בחברה האמירקאית שהוביל לנסיגה. עשרות אלפי ההרוגים בשדה הקרב, הוביל לנסיגה ב1973 ולסופה של בעלת בריתה של ארצות הברית דרום וייאטנם.

הסוד של הוייטקונג היה רשת המנהרות והערים התת קרקעיות שקישרו ביניהם. הצבא האמריקאי הקים יחידות מיוחדות שנכנסו אליהם , עכברי המנהרות שרבים מהם נהרגו כתוצאה ממלכוד מסיבי. הם היו חמושים בסכין, פנס ורובה ונלחמו פנים מול פנים אל מול האויב. לבסוף בשל ההצלחות המועטות של היחידה, הם החלו להשתמש במפציצים B52 שהובילו להצלחות חלקיות בלבד. היום ניתן לבקר בוויאטנם ולראות את הרשת נשמרת כמעט באופן מלא.