ההפגנה האלימה ביותר בפריז כנגד יהודים מאז מלחמת העולם השנייה

זה התחיל משרפת בתי כנסת באינתיפאדה השנייה, המשיך ברצח מתועב של הצעיר אילן חלימי וטבח בבית ספר בעיר טולוז. אולם האירועים האלימים בצרפת כעת מגיעים למרכז פריז, לא בשוליים אלא אל לב לבה של העיר. לפי דיווחים בכלי התקשורת הצרפתים אלפי צעירים ערבים הגיעו למרכז העיר, כדי להפגין כנגד הקהילה היהודית המקומית והם הגיעו לבית כנסת מקומי.

בבית הכנסת המקומי ככל הנראה, התקיימה עצרת הזדהות עם ישראל בה השתתפו מאות בני אדם. חלקם הצליחו להימלט, אולם 150 נשארו נצורים במבנה. הערבים ואנשי שמאל קיצוני החלו ליידות אבנים ובקבוקי תבערה אל המבנה, כאשר המשטרה המקומית התעכבה בטיפול באירוע מקומי אחר. מולם עמדו מספר יהודים מקומיים שמנעו טבח לפי היהודים שהיו נצורים במקום.

חילופי המהלומות הבריחו את המתפרעים, עד שהמשטרה המקומית הגיעה. זעמם של המפגינים הוסת אל עבר חנויות באזור בבעלות יהודית שנשברו או הוצתו. לפי ההערכות המשטרה, ללא התערבות של הצעירים היהודים ותגובה של מאבטחים שהקהילה עצמה שכרה, האירוע היה מסתיים באופן חמור וייתכן שאף במות יהודים.

יש לציין שכיום צרפת היא המדינה, עם מספר התקריות האנטישמיות הגבוה ביותר בכל מערב אירופה. בתי הכנסת הפכו למטרה עבור מתפרעים. ישנם עשרות תקריות אנטישמיות כל חודש ותקיפת יהודים עם מראה מסורתי הפכה לכמעט שגרה לפי הליגה כנגד השמצה. ישנה עלייה תלולה במספר העולים מצרפת של עשרות אחוזים, אולם רובם עדיין מעדיפים להישאר בצרפת.