ההיסטוריה המוזרה של אתר סטונהנג'

באופן אירוני ומרגיז ביותר, כנראה שאחת מהתעלומות הגדולות בהיסטוריה של בריטניה עומדת לפני סיום. אתר סטונהנג', שסביבו נכתבו עשרות תיאוריות מופרכות ומקוריות, הוא כנראה, למרבה האכזבה, אתר קבורה עבור העילית שחיה בתקופה בה הוא נבנה. במקום שער לחייזרים, מקום פולחן שטני או פורטל לכוכב אחר, האתר המפורסם הוא כנראה רק בית קברות עתיק.

סטונהנג' הוא מבנה היסטורי עתיק ביותר, שמורכב מאבנים ענקיות, שמונחות האחת על גבי השנייה בצורה מיוחדת ובשלבים. השלב המרשים ביותר, בו הונחו האבנים הגדולות, משוער כי נבנה בערך שנת 2000 לפני הספירה. תיאוריות רבות נכתבו במשך השנים, שהרצינית ביניהן הייתה, שהאתר שימש כמצפה כוכבים עתיק.

כוחו של האתר התחזק זמן קצר לאחר השלמת בנייתו, כאשר הפך למקום פולחן עבור הדרואידים, שזאת הדת העתיקה של בריטניה. פולחנים עתיקים ומסתוריים נערכו שם, ויש עדויות, שאף קורבנות אדם הוקרבו עבור האלים העתיקים. פולחן זה הוא קידוש האבנים. מסתבר, שהקדמונים האמינו, שלאבנים יש כוחות מרפא ולכן סברו, שהם יכולים להביא להם תועלת. התרבויות העתיקות היו קשורות לטבע ולכן הם קידשו את עונות השנה דרך אתרי פולחן. האדם הפרימיטיבי קידש את החקלאות והאמין באלים שנמצאים בחפצים ממשיים, כמו אבנים. סטונהנג' היה מקום בעל חשיבות אלילית מאוד משמעותית ומקור משיכה חשוב למאמינים.

אולם, כוחו של האתר התגבר בימי הביניים. לאחר חיסול הדת הדרואידית על ידי הרומאים וקבלת הנצרות בבריטניה, האתר הפך לאפוף מסתורין ואגדות. חוסר ההבנה מדוע האתר הוקם ויופיו הרב, הפכו להיות מקור למסתורין. לפי האגדה, האתר נבנה על ידי ענקים מאפריקה באירלנד, והמלך ארתור ומרלין הקוסם החזירו אותו לבריטניה. יצירות אומנות ושירים נכתבו על האתר, שכולם מנסים לפענח את הסוד של האבנים.

בתקופה המודרנית האגדות השתנו. החייזרים לקחו פיקוד, האגדה על המקום כאתר נחיתה של כוחות מהחלל החיצון נרקמה. הצורה ההנדסית המושלמת והתקדמות העולם אל עולם החלל הוסיפו אפילו עוד מסתורין למקום.

האתר הפך לפופולארי עד כדי כך, שהביטלס הופיעו בו ונערכות בו הרבה הופעות, כשהדגש על האבנים היפהפיות והמבנה המיוחד במינו. כך או כך, המקום הפך לאתר תיירות מבוקש, שמיליונים פוקדים מדי שנה ומכניסים לקופתה של בריטניה כסף רב. פתרון התעלומה לא יוריד מערכו של האתר, שיישאר מוקד חשוב לעוד שנים רבות.