האם יהודי צרפת נמצאים בסכנה? תמרורי אזהרה על רקע עליית הימין הקיצוני באירופה

מארין לה פן, בתו של האנטישמי הידוע ז'אן מארי לה פן, ונשיאת "החזית הלאומית" בצרפת, מהווה כיום חידה ותעלומה. המצע של מפלגתה מתנגד להגירה באופן ברור וחסר פניות, גם דעותיה בנוגע להגירה מחוץ לצרפת ידועות. אולם ,בכל הקשור ליהודי צרפת, ישנה אי בהירות ווויכוחים ערים.

כוחה של לה פן נובע מהמצע הבלתי מתפשר נגד ההגירה המוסלמית, שמגיעה לממדים מפחידים. 15 אחוז מאזרחי צרפת הם מוסלמים וישנו רצון לשנות עובדות אלו. מצעה הכלכלי בדלני, ואם תיבחר היא מעוניינת לפרק את האיחוד האירופי.

מארין מנסה לעשות הכול כדי להשתחרר ממורשת אביה, ואף ניסתה להגיע לישראל מספר פעמים, אולם נדחתה על ידי הרשויות בארץ. גם פניות לקהילה היהודית בצרפת לא נענו עד היום.

הדברים החמורים ביותר שאמרה בנושאי מנהיגות מפלגת החירות והצדק, מתייחסים לקהילה המוסלמית. לדבריה, המוסלמים כובשים את צרפת, ולכן על האזרחים להתגונן. באופן אירוני, לה פן היא אחת מהמתנגדות הקשות ביותר של ישראל בכל הקשור לבנייה בהתנחלויות. בנוסף, דרישתה לאסור על כיסויי ראש יהודיים, כמו כיפות, נתקלו בהתנגדות רבה. אולם, יהודים לא מעטים הביעו תמיכה בפוליטיקאית, בעיקר משום שהם רואים בה כסכנה פחותה מזו של המוסלמים. מנהיגי הקהילה רואים באינטרסים של שתי הקהילות כמשותפים.

אולם, קיימים אנטישמים רבים במפלגתה, פוליטיקאים אותם מנסה לה פן להעלים. לצד התבטאויות כמו שתאי הגזים הם פרט שולי במלחמת העולם השנייה, והשואה הוא חלק קטן ממלחמת העולם השנייה, שאיש לא צריך להתעמק בו, המפלגה מנסה להציג תדמית נקייה וידידותית.  יהודים רבים וצרפתים הולכים לבחור למפלגתה של לה פן, שתהווה את לשון המאזניים, ככל הנראה, בבחירות הבאות. צרפת תראה אחרת לאחר שמפלגת החירות תקבל כוח רב. גישתה הלאומנית והחילונית הקיצונית תעורר לבטח מאבקים אתניים חמורים בכל צרפת. גם גישתה הבדלנית והרצון לבטל את היורו יעוררו ויכוחים עזים, ועובדה אחת תתנוסס מעל כל היתר: הימין הקיצוני באירופה הולך ומתחזק, ביוון, הונגריה וכעת אחת מהמדינות הגדולות והחזקות באירופה, הלוא היא צרפת, נוטה באופן מובהק ימינה ומראה מגמה מדאיגה ביבשת הישנה: הימין הקיצוני מרים את ראשו שוב לראשונה מאז סוף מלחמת העולם השנייה.