האם העולם מתעלם מרצח עם נוסף? היזידים ורדיפת דעאש בצפון עיראק

לפני קרוב ל-900 שנה, צלבנים הסתובבו ברחובות אירופה והותירו ליהודים או מוסלמים שתי אפשריות: התנצרות או מוות בחרב. קרוב למאתיים שנים לאחר מכן,  גם המוסלמים ערכו מסעות צלב אולם הם לא הותירו את הברירה הקטלנית של הקנאים הנוצרים. להפך היהודים פרחו תחת האיסלאם במשך מאות שנים, ונהנו מסובלנות דתית יחסית לזו שהם קיבלו באירופה.

שנים רבות לאחר מכן, דעאש מעוניינת להשמיד את העובדה שיש זרמים פוליטיים ודתיים בעיראק. במילים אחרות דעאש מאמינים שצריכה להיות אמונה אחת בלבד והיא האיסלאם הסוני. מי שמתנגד להם ואינו שייך לזרם הסוני, יכול להיות מוצא להורג או להתאסלם. מבין הזרמים הדתיים היזידים הם שונים ומיוחדים. ראשית מבחינה אתנית הם כורדים ודתם שייכת לראשית האיסלאם ואל אדם בשם יזיד הראשון אבן מעויה שייסד את הזרם הדתי.

במשך מאות שנים הם חיים בצפון עיראק, ודתם מושפעת מהאיסלאם ודתות פרסיות קדומות. האמונה שלהם מבוססת על אמונה במלאכים, והאופן בו הם מתארים את בריאת העולם היא שונה משל הנצרות, היהדות והאיסלאם. הבעיה העיקרית של של דעאש עם האמונה הדתית שלהם, היא העובדה שבני הכת מאמינים שיש טוב ורע אצל כל אדם ששוכנים יחדיו אצל נפשו הנצחית. הם מאמינים בגלגול נשמות ובקיום של מלאכים. אחת מן הסיבות לבלבול בקשר לדת הוסדית היא העובדה שהם מאמינים במלאך ששמו "טאווס", ושמו הנוסף הוא שייטן ומכאן נובע הבלבול והזיהוי השגוי.

לאורך השנים התרבות הפופולרית ואף האימפריה העות'מאנית זיהו אותם כעובדי שטן שלא בצדק. הם נרדפו פעמים רבות, ונכתבו עליהם ספרים שהציגו אותם באור שלילי. היזידים הם כת סגורה ולכן רבים זיהו אותה בטעות עם כוחות דמוניים. כיום דעאש הגיעו אל מקום משכנם צפון עיראק ובשל הזיהוי שלהם כעובדי שטן נשללת מהם הזכות להתאסלם ולכן דינם אחד והוא מוות.

היזידים נמלטו אל הרי סינג'ר שם הם מסתתרים ללא תנאים בסיסיים. ארצות הברית נותנת להם סיוע הומניטרי אך אינו מספיק כדי לשרוד בחמישים מעלות חום. לוחמי דעאש מחכים במורדות ההר כאשר הם הודיעו שהם לא חסים על האיש. אם המצב יימשך ייתכן ואנו עדים לטרגדיה הגדולה ביותר במאה ה-21, שמוכיחה שוב שהעולם ובעיקר המערבי מרוכזים בקונפליקטים מקומיים לא בשל דחיפותם אלא בשל אינטרסים פוליטיים.