האחים המוסלמים במצריים: קיצור תולדות הארגון

ארגון "האחים המוסלמים" הוקם בשנת 1928 במצרים. זהו ארגון סוני, לא שיעי, שמטרתו אחת והיא להכפיף את כל מערכות השלטון לשריעה. סיסמת האחים היא: "האסלאם הוא הפתרון".

בשפה פשוטה ניתן לומר, שהאחים המוסלמים מתנגדים לחילוניות ולכל מגמה של מערביות בארצות המוסלמיות. אולם, הם מוכנים לשיתוף פעולה אסטרטגי שיביא לברכה כלכלית, שתחזק את היסודות של הארגון. בנוגע לישראל, המצע של האחים מאוד פשוט: לישראל אסור לשרוד כמדינה יהודית.

התנועה הוקמה במקור על ידי מורה בשם חסן אל בנע, אדם לא מוכר לציבור הישראלי. הוא היה אדם משכיל וכריזמטי, שהטיף לצדקה ואדיקות מוסלמית. הוא הקים את אגודת האחים המוסלמים כארגון צדקה, שמטרתו להפיץ את האסלאם דרך עזרה לעניים ולמסכנים. לאחר עליית כוחו של הארגון, בשנת 1949 התנקשו בחייו אנשי השלטון המונרכי, שחששו מהתחזקות הדת. עד לשנים האחרונות היה ארגון האחים המוסלמים ארגון אופוזיציוני חובק עולם מוסלמי, ויש מספר נקודות אירוניות מסקרנות שקשורות אליו.

הנקודה הראשונה היא, שבניגוד למוסדות רבים בעולם המוסלמי, האחים המוסלמים דמוקרטיים. הם מאמינים בבחירות חופשיות והבסיס שלהם הוא ההמון. במשך שנים הם טיפחו מוסדות, בעיקר של צדקה, וכך הגדילו מאוד את בסיס התומכים שלהם. הארגון המדהים והפעילות שמאוד מחוברת לעם הערבי, נתנה להם את הבסיס להפוך לכוח משמעותי ברחוב. כאשר החל האביב הערבי ושאיפה לחילון ולסילוק הדיקטטורה החילונית, איש לא שיער שהאלטרנטיבה שלהם היא דמוקרטיה אסלאמית.

"האחים המוסלמים" מהווים את התנועה החזקה והמשמעותית ביותר ברחוב הסוני. הם מאמינים בבחירות דמוקרטיות, משום שבסיס התמיכה שלהם הוא ברחוב ולא במוסדות או בצבא. הם החלו כארגון צדקה, אולם רצח מנהיגם הפך אותם לכוח משמעותי. הם בעד אסלאם לפי חוקי השריעה, ואינם מוכנים להתפשר עם העולם המערבי. כדי להבין עד כמה הם חזקים, רק נזכיר, שברצועת עזה, כמו במצריים, הם עלו בבחירות דמוקרטיות. אולם, יש לציין, שלאחר הבחירות, התוכניות של האחים הייתה להשליט שלטון מוסלמי, ולכן הדמוקרטיה עבורם היא רק כלי לא מטרה.