האולימפיאדה העתיקה- מסורת עתיקה של יוון

לכבוד האולימפיאדה קצת על האולימפיאדה העתיקה. האולימפיאדה נערכה באולימפיה שבמחוז פלופונסוס שביוון בסוף יוני או תחילת יולי, אחת לארבע שנים. זה היה אירוע כה חשיבות, שהיוונים ספו את השנים לפי הזמן שעבר מאולימפיאדה לאולימפיאדה. התפיסה ההלניסטית הייתה לחגוג את הישגי הגוף אנושי, הייתה הערצה לקימורים ולצורת הגוף הגברי. לכן בתחרויות השתתפו גברים בלבד, בעירום מלא שברוב התחרויות צופים גברים. האולימפיאדה הראשונה נערכה בשנת 776 לפני הספירה, קדם לה טקס מפואר והדלקת לפיד.

בין הענפים ניתן למנות ריצה, האבקות, אגרוף, דיסקוס, כידון, מרוצי סוסים ומרכבות, ריצה עם ציוד קרב מלא (בעירום!) ותחרויות משולבות (מקבילות לקרב חמש וקרב שבע של ימינו). הספורטאים הגיעו מכל רחבי יוון ואנטוליה ומהמושבות היווניות שמעבר לים. אפילו הלוחמים הספרטנים הגיעו לתחרויות, כאשר הם מצטיינים בייחוד בהיאבקות והטלת כידון. יש לציין שעירום גברי ואפילו משכב זכר לא היו חריגים או מוקצים בעולם ההלינסטי, לכן סוג כזה של חשיפה הייתה מקובלת. 

בניגוד לימינו בתחרויות הייתה אלימות שלא הייתה נסלחת בזמנים המודרניים במרוצי הסוסים והכרכרות היו פעמים רבות תאונות שהובילו למוות. המנצח קיבל זר לראשו ולא מדליה כפי שמקובל כיום. הוא זכה לתהילה ולכבוד במולדתו ופסלים נבנו בדמותו. התחרויות ביוון היו בין ערי מדינה, היה קהל רעשני ולאומני שדומה מאוד למעודדים ביציעים של ריו.  המשחקים נפתחו בתהלוכה של עשרת השופטים ושל כהני מקדש זאוס באולימפיה התהלוכה הסתימה במקדש זאוס בו נמצא פסל זאוס מעשה ידי פידיאס, שנחשב לאחד משבעת פלאי העולם.