האוכלוסייה הפולנית והיהודים בהיסטוריה ובמלחמת העולם השנייה

בכל שנה מגיעים אלפי בני נוער יהודים לאדמת פולין לצורך מסע שורשים וחשיפה למימדי השואה. למרות זאת, התחושה של רבים היא, שהעם הפולני היה אנטישמי, ובעיקר סייע לגרמנים ועמד מנגד בזמן השמדת היהודים ולאחר המלחמה אף עזר להשלים את עבודת הגרמנים בשארית הפליטה.

 המציאות היא מורכבת מאוד, שכן הפולנים מגלמים בתוכם שני צדדים מנוגדים ולא ניתן להגדירם כשחור או לבן. ההתחלה של יהדות פולין היא לאחר המגפה השחורה, אז רבבות יהודים הגיעו למזרח אירופה בשל רדיפות על רקע דתי במערב. היהודים קיבלו הבטחות, שבמזרח הם יתרמו מצד אחד לכלכלה ומצד שני יקבלו את הגנת המלך. היהודים הפכו להיות לעוזרי הברונים והאצילים, מה שגרם לאיכרים רבים לשנוא אותם, משום שהיו גובי המיסים. למרות זאת, במשך שנים רבות שגשגה יהדות פולין, שהגיעה לשיאה ערב המלחמה – כשלושה מיליון יהודים.

פולין היא ארץ נוצרית קתולית אדוקה. לפי סקרים עדכניים, רבים מהפולנים אנטישמיים על רקע מסורתי. הם מאמינים שהיהודים רצחו את ישו. בפולין יש אוכלוסייה כפרית גדולה, מאוד גזענית ובעלת אמונות תפלות. בספר "הציפור הצבועה" של יז'י קושינסקי, מתוארת המציאות של ילד יהודי בפולין, שנאלץ להתמודד עם הגזענות ושנאת הזרים בפולין. קושינסקי כתב חלק מהספר מהביוגרפיה הפרטית שלו, כניצול בודד ממשפחה שנספתה בשואה.

אכן, בעדויות רבות של יהודים בפולין מתוארת האוכלוסייה המקומית הפולנית כמשתפת פעולה עם הנאצים, שונאת יהודים ורבים מבניה הלשינו על היהודים לגרמנים. אולם, יש גם צד שני למטבע, שכן הפולנים הם העם שמרד בעקביות ובאופן הנועז ביותר נגד הגרמנים. כמות חסידי אומות העולם הגדולה ביותר נמצאת בפולין, שחלק גדול מהם היו נוצרים אדוקים, שהאמינו בעשיית חסד נוצרי.

הפולנים היה העם היחיד שמרד לצד היהודים. הארמייה קריובה, תנועת המחתרת הפולנית, הייתה גם היחידה שעשתה פעולות להצלת יהודים, זאת, לצד אנטישמיות של חלק מחבריה. לכן, התמונה מאוד מורכבת, ויש לה גוונים רבים באפור.

שליש מיהודי פולין שרדו את המלחמה, יותר מאשר במדינות מתקדמות ומערב אירופאיות, כמו הולנד וצרפת. יתרה מכך, רוב האוכלוסייה הפולנית הייתה אדישה כלפי השמדת היהודים, ובניגוד לארצות אחרות במזרח אירופה, הם כמעט ולא שיתפו פעולה עם הנאצים.

אולם, התקופה האפילה ביותר של יהדות פולין הגיעה דווקא לאחר המלחמה. הפולנים, שידעו מה עוללו הנאצים ליהודים במלחמה, ביצעו במקרים מסוימים טבח בשרידים שחזרו מהמחנות. לאחר המלחמה היו בפולין כחצי מיליון שרידים, שרצו לשחזר את חייהם שאבדו לאחר המלחמה. כ-350 יהודים נרצחו במספר פוגרומים נפשעים, שהשחירו את ההיסטוריה הפולנית בצבעים עזים של שחור. ממשלת פולין התנצלה על המעשים הנפשעים של אזרחיה, צעד קטן לתיקון התהום שנפערה בין העמים.

כיום אין כמעט יהודים בפולין. הקהילה העצומה נכחדה ונעלמה כלא הייתה, רק שרידים נותרו מהקהילה הזאת. היהודים היו העדות הדוממת לחיים יהודים תוססים, למדינה שמעולם לא הייתה ידידותית לעם שתרם כה רבות לכלכלה והחברה הפולנית.

מאמרים נוספים בנושא :
70 שנה למרד גטו ורשה: המחלוקת אודות דו"ח שטרופ – המפקד שחיסל את הגטו
מוזיאון השואה בוושינגטון United States Holocaust Memorial Museum
120 שנה להולדתו של יואכים פון ריבנטרופ – שר החוץ של גרמניה בממשלת היטלר
האם האנטישמיות חזרה להיות בעוצמה זהה לזו שהייתה לפני מלחמת העולם השנייה?