ג'ון אמרי- סיפורו המופלא של הבוגד שלא ידע שהוא יהודי

"ליאופולד אמרי" ייזכר לעד בתולדות העם יהודי כאחד ממנסחי הצהרת בלפור ומהתומכים הגדולים בהצהרה. ג'ון אמרי בנו, גדל בבית שתמך בציונות ודגל בחינוך מעולה לילדיו. הוא למד בבתי הספר הטובים ביותר וזכה ליחס מועדף. ב-1936 נסע לספרד ונלחם במסגרת כוחותיו של הגנרליסימו פרנסיסקו פרנקו במלחמת האזרחים בספרד, ואף שימש כקצין מודיעין בכוחות האיטלקיים שנלחמו בספרד. בספרד הכיר אמרי את ז'אק דרואה, המנהיג הפשיסטי הצרפתי, וביחד נסעו שניהם לאוסטריה, לצ'כוסלובקיה, לאיטליה ולגרמניה. לבסוף התיישב אמרי בצרפת שתחת שלטון וישי. הסיבה שיצא להרפתקה היא פשיטת רגל שחווה בשנת 1936, שגרמה לו לכעס ומרמור על המערכת שהוא חי בה.

אמרי העריך שבמשטר החדש הוא יוכל להגשים את עצמו, ולהגיע להישגים שהוא לא יוכל לחלום עליהם בבריטניה. בסוף התיישב אמרי בצרפת שתחת שלטון וישי. עד מהרה מצא כי שלטון זה מתון מדי בעיניו ועשה מאמצים, שלא נשאו פרי, לעזוב את צרפת. הגרמנים פנו אליו בהצעה שיותר לו לעזוב את צרפת ולבוא לגרמניה כדי לשרת את מנגנון התעמולה הנאצי. רק ב-1942 הצליחו הגרמנים לקבל היתר משלטונות וישי ליציאתו מצרפת.
בהגיעו לברלין החל לשדר שידורי תעמולה נאציים באנגלית. בשנת 1943 הקים בחסות הנאצים יחידה שנקראה "הלגיון הבריטי של סנט ג'ורג'". אמרי ניסה לשכנע שבויי מלחמה בריטים להצטרף ליחידתו על מנת לצאת ולהילחם בברית המועצות. למעשה נוצרה היחידה לא בגין צורך צבאי אמיתי, אלא על מנת שתשמש כלי תעמולה בידי הנאצים. היחידה לא כללה יותר מעשרות אנשים. לבסוף החליטו הגרמנים כי שירותו זה של אמרי לא נחוץ להם עוד, והיחידה שולבה במסגרת הוואפן אס אס תחת השם "החיל הבריטי החופשי".בחודשי המלחמה האחרונים עבר אמרי לאיטליה, שם שידר נאומי תעמולה ברדיו האיטלקי. בחודש אפריל 1945 נתפס בידי פרטיזנים איטלקים והוסגר לידי הבריטים.

אמרי הודה בכל סעיפי אישום הבגידה, והוא קיבל את העונש המרבי: מוות בירייה. באופן אירוני ואכזרי במיוחד, עד למותו הוא לא ככל הנראה כי אביו הוא בן לאם יהודייה ולכן הוא יהודי לפי ההלכה. אביו הסתיר את מוצאו היהודי כדי שהדבר לא יפגע בבנו במאמציו הפוליטיים, סוד שככל הנראה גרם למותו.