ביקורת ספר- פורענות 1914 אירופה יוצאת למלחמה מאת: מקס הייסטינגס

מאה שנים למלחמת העולם הראשונה והעולם עוד לא השתחרר מהשפעותיה. בעוד שרוב בני הנוער והציבור הכללי, מכירים את מלחמת העולם ה-2 שהייתה קטלנית יותר, מעטים מתעניינים באחותה הקטנה יותר. מלחמת העולם ה-1 עיצבה במידה רבה את העולם המודרני, החל מעליית הנאציזם ועד הקמת מדינת ישראל. ללא מלחמה זו, העולם כיום היה ללא ספק שונה.

הייסטינגס מנסה בספרו לבנות נרטיב היסטורי למלחמה, לצקת סיפור שיש אמצע התחלה וסוף. המלחמה לא התרחשה בשל אירוע ספונטני ושולי, אלא כתוצאה מלחצים אדירים שהצטברו לאורך המאה ה-19 וה-20. דיפלומטיה חשאית, מאבקים על עושר ואדמות מעבר לים והרבה מאוד מאבקי כוח ויוקרה בין מדינות. כל אלו הביאו לתזוזת טיטאנים, שהגיעה להתפרצות לאחר ההתנקשות ביורש העצר האוסטרי.

כמו היסטוריונים רבים לפניו, הייסטינגס רואה במלחמת העולם הראשונה כטרגדיה. ניתן היה בנקל למנוע אותה, היו לכך הזדמנויות רבות. אולם גורל, מזל והרבה טיפשות וגאווה אנושית גרוו את העולם למלחמה קטלנית שבעצם קברה את אלו שחוללו אותה. הקרבות הראשונים התרחשו במצב של שוויון מוחלט בין הכוחות הלוחמים, מה שגרר את הצדדים למלחמת התשה ארוכה ובלתי אפשרית שתיגרר ארבע שנים ארוכות ועקובות מדם.

החיסרון העיקרי של פורענות, הוא האורך והדיוק בפרטים. זהו ספר מעט יבשושי גדול ועמוס מאוד. למרות התזה המרתקת, מי שאינו חובב היסטוריה ותולדות מלחמת העולם הראשונה, ינטוש מהר מאוד את הספר. לאלו שקצרה רוחם מומלץ לקרוא את אוגוסט 1914 של ברברה טוכמן.