ביקורת ספר: המלחמה ששמה קץ לשלום כתבה מרגרט מקמילן

מלחמת העולם הראשונה לא הייתה העקובה מדם מבין המלחמות, היו אכזריות ממנה. אך היא שינה לחלוטין את העולם ותרבות המערב, והתהליכים שהיא הניעה שינו לחלוטין את המאה ה-20 וה-21. לא ניתן להבין את העת המודרנית, ללא מלחמת העולם הראשונה שהצליחה להוריד מגדולתה של היבשת הישנה אירופה. קיץ 1914 צבאות של מיליונים צעדו לשדה הקרב בראש מורם, חדורי אמונה בצדקת הדרך ובטוחים שישובו הביתה עטורימחיאות כפיים וכיבודי ניצחון עד לתחילת חג המולד. אלו ששרדו את המלחמה הרימו את ראשם מהחפירות, ושאלו את עצמם למה הקרבנו את חיינו?

מרגרט מקמילן, היסיטוריונית מאוניברסיטת אוקספורד, פרסמה את ספר זה לקראת ציון מאה שנה לפרוץ מלחמת העולם הראשונה. הספר מגלגל את קורות הדיפלומטיה, הזרמים התרבותיים, וההכנות הצבאיות שסללו את הדרך לפרוץ המלחמה, במטרה למצוא תשובה לשאלה: מה הביא את מדינות אירופה לנטוש 100 שנות שלום ולהשקיע את כל מרצם במרחץ דמים?. מקמלין מתארת את השתלשלות המאורעות שנים לפני פרוץ המלחמה, כיצד נוצר מערכת בריתות באירופה שאיימו על אוסטריה הונגריה וגרמניה. כיצד אוסטריה הונגריה פספסה הזדמנות ליצור הסכמות עם רוסיה הצארית, וניתן היה לבודד את המדינות הדמוקרטיות מה שהיה גורם להם לנקוט במדיניות של הגנה ולא לצאת למתקפה שהחלה את מלחמת העולם הראשונה.

למרות שישנם ניתוחים למכביר לגבי הכשלים שהביאו לפרוץ המלחמה, והטלת עיקר האחריות על גרמניה אוסטריה הונגריה ורוסיה עדיין הסיבות שהביאו לפרוץ המלחמה לוטות בערפל. אולם על נושא אחד ישנה הסכמה ודאית והיא שהמדינאים לא ידעו לקראת איזה אסון הם מתקדמים, והם לא הרוויחו דבר מתוצאות המלחמה. אחת מהמסקנות המרחיקות לכת מהספר, היא שמלחמת העולם הראשונה בניגוד למה שאנו חושבים הייתה מלחמת אין ברירה. איש לא חשב שהיא תימשך זמן כה רב, אלא סיבוב דמים נוסף. הראשוניות שלה יצרה את העוצמות ואת מניין הקרבנות, ולכן היה קשה לאיזשהו מדינאי לחזות את העומד להתרחש.

יש משהו מטריד, בחוסר החזון של מדינאים ושל המין האנושי בכלל בכל הקשור ללמידת לקחי ההיסטוריה. לכן זהו תמרור אזהרה למאה ה-21, לאופן שבו ניתן בקלות לאבד שליטה ולהידרדר למלחמת עולם.