באדר מיינהוף: הצעירים הגרמנים שניסו לשנות את העולם ונכשלו

העולם בשנת 1968 היה אחרי הפגנות סטודנטים עצומות בפריז, קבוצה גדולה של הוגי דעות צעירים החליטו שעליהם להנחיל באוניברסיטאות באירופה תפיסות שמאל רדיקליות. תנועת הסטודנטים הרדיקלית ( השמאל החדש הגרמני) בשנים שבסביבות 1968 השפיעה על התגבושתה של קבוצת באדר-מיינאוף. התנועה מעולם לא הייתה חזקה במיוחד ברפובליקה הפדרלית של גרמניה בכללותה , יחסית למפלגות הפוליטיות הגדולות ולקבוצות התעשיינים ולאיגודי העובדים . אבל בעולמם של הסטודנטים באוניברסיטאות ושל הצעירים ושל האינטלקטואלים הצעירים הייתה לשמאל החדש נוכחות עצומה.

גרעין קטן וקיצוני החל להתגבש בקמפוסים השונים ורקם תוכניות לגרמניה חדשה. ודרון אנסלין ואנדריאס באדר, היוו את ההנהגה והגרעין הקשה של הארגון. אנסלין, סטודנטית בגרמניה של שנות ה-60 של המאה ה-20 שהרבתה לעסוק בפעילות פוליטית, הייתה פעילה מאד בפעולות נגד המשטר הגרמני  ב-1967 פגשה את באדר שעתיד להיות ראש הארגון ובן זוגה. יחד עם לתורבאלד פרול והורסט שונליין הציתו חנויות כלבו בפרנקפורט ב-1967. הם הורשעו ונאסרו, אולם שוחררו על תנאי לאחר שנה.

גודרון אנסלין הייתה הכוח שהניע את חברי הקבוצה לפעולות גרילה. הם התאמנו עם טרוריסטים מכל העולם, כולל עם כוחות אש"ף. הם למדו שימוש בנשק חם, הכנת מטעני חבלה ולוחמה בשטח בנוי. בשנת 1969 הם יצאו בסדרה של פיגועים שכללה שוד בנקים, פיגועי טרור ורצח של שוטרים וחיילים. ארגנה אולריקה ארגנה את הפעולה המפורסמת ביותר של הקבוצה והיא פריצה לכלא ושחרור חברים שנכלאו שם. באדר מיינהוף המכונה גם סיעת הצבא האדום, ארגנה התנקשויות כנגד גורמי ממשל ופיגועי טרור נגד חיילים ונציגי ממשלות זרות. הארגון פעל עד שנות התשעים, זמן רב מאוד.

פעולה מפורסמת נוספת היא חטיפת מטוס לופטהנזה בשנת 1977, מבצע שהיה לכישלון מהדהד. הארגון פורק בשנת 1998 לאחר שספג גינויים על פעולותיו מימין ומשמאל.

 

Image result for ‫באדר מיינהוף‬‎