אפריקה- יבשת בהתפוררות בשל סכסוכי דת

ניגריה, רפובליקת מרכז אפריקה, סודן ודרפור ועוד מדינות רבות ביבשת השחורה נמצאות במצב של לוחמה בין נוצרים ומוסלמים. היבשת שחוברה טלאים טלאים, על ידי האירופאים מתפוררת על ידי מלחמות בין מיליציות חמושות שהצבאות החלשים לא מצליחים להוות עבורם אתגר.

כאשר הקולוניות האירופאיות נטשו, הם השאירו קבוצות מיעוט שחיות בסמיכות ומתעבות אחת את השנייה. הגבולות לא שורטטו על ידי אינטרסים פוליטיים אלא כלכליים. השלטונות המושחתים והעוני של האוכלוסייה, הולידו קבוצות חמושות שכל מטרתם השגת עצמאות. בשל חולשת הממשלה, צעירים רבים ומיואשים מוכנים לאמץ אידאולוגיות קיצוניות שמציעות חיי נצח בעולם הבא ועתיד טוב יותר.

הנוצרים שנחשבים לאליטה במדינות האפריקאיות, סובלים סבל רב מהתמוטטות המדינה האפריקאית. הם נטבחים על ידי השלטונות ונאלצים להפוך לפליטים. באפריקה יש עשרות מיליוני פליטים, יותר מכל תקופה אחרת בהיסטוריה. סכסוכי הדת יוצרים קבוצות קיצוניות כמו בוקו חראם, שחוטפים ורוצחים נערות ואזרחים. דאעש מהווה מודל לחיקוי עבור מיליוני צעירים, שרבים מהם מצטרפים למטרה.

מדינות אירופה נמנעות מלטפל טיפול שורש בתופעה. הסיוע הוא דל וההתערבות מגיעה בעיקר מכיוונה של צרפת. בהיעדר פיתוח כלכלי ניכר, אפריקה תשקע יותר ויותר מטה אל תהומות הייאוש. כיום מאות אלפי אפריקאים מנסים למצוא מפלט באירופה, על מנת לשפר חייהם ולהימלט מהמציאות הקשה. אירופה למרות מה שטוענים בפסיקות בג"ץ הולכת ומקשה את הכניסה אל גבולותיה. פעמים רבות מדיניות זו, גורמת לאבדות בנפש כפי שמתרחש פעמים רבות באיטליה.

כיום בעידן הגלובליזציה קשה עד בלתי אפשרי להתעלם ממצוקותיה של יבשת שלמה. כפי שמוכיח מקרה האבולה, המחלה שהחלה במערב אפריקה יכולה להתפשט למדינות רבות אחרות. אם המערב העשיר לא יתעורר בקרוב, אפריקה עלולה להפוך לחממה של טרור ומחלות שבסופו של דבר יזלגו החוצה.