אנטישמיות בבריטניה במהלך מלחמת העולם השנייה: מדוע הקהילה הבריטית הגדולה לא עשתה יותר עבור יהודי בריטניה

בשנות השלושים בבריטניה היו קרוב ל-600 אלף יהודים. זו הייתה הקהילה הגדולה ביותר במערב אירופה, קהילה גדולה ועשירה מאוד. רבים טוענים שיכלה לעשות יותר עבור יהדות אירופה, בעיקר משום שהייתה להם השפעה רבה ומספרם היה רב. יש לזכור, שבריטניה הייתה אימפריה עצומה ויכלה לקלוט יהודים רבים כמהגרים. לשם כך יש לבדוק את האנטישמיות בבריטניה באותם שנים ומה היה היחס כלפי היהודים.

ברמה העקרונית, אנטישמיות בבריטניה הייתה מחוץ לקונצנזוס אולם עקרונות אלו השתנו במהרה בשנות השלושים. בשנת 1932, נוסד ארגון הפשיסטים הבריטי על ידי אוסוואלד מוסלי. מוסלי אימץ את קוד החולצות השחורות הפשיסטי, ודבק באידאולוגיה אנטישמית כולל אלמנטים נאציים מובהקים. המפלגה זכתה בשיאה ל-50 אלף חברים, אולם הנטייה המובנית שלה לאלימות והעובדה שבריטניה נכנסה לעימות עם גרמניה הנאצית הביאו לסופה בשנת 1940.

אולם מפלגה זו אך ורק ביטאה את הלך הרוח של ציבור גדול ורב בבריטניה. בבריטניה בשנות השלושים הייתה שנאה רבה, כלפי מהגרים בעיקר ממזרח אירופה. בריטניה קלטה מספרים גדולים במיוחד ובימים של שפל כלכלי, מהגרים אלו נתפסו כאיום כלכלי על משרותיהם. רבים ממהגרים אלו היו יהודים ולכן האנטישמיות הלכה וגאתה. בעוד שיהודים בריטים שאינם מהגרים, זכו יחסית ליחס מתון המהגרים הפכו להיות מוקצים.

כרזות אנטישמיות, תהלוכות ואווירה עכורה רדפו את יהודי בריטניה. בכל מקום היהודים ממזרח אירופה כונו "חייזרים", "זרים" ומספר הולך וגובר של בריטים קראו לסלק אותם מאדמתם. ביטויים אנטישמים כנגד יהודים אלו, הופיעו בכל העיתונים כולל אלו של הטיימס. במילים אחרות, כל האנטישמיות הסמויה והגלויה נותבה לעבר התושבים החדשים.

ראש הקהילה היהודית כינה אווירה זו "כאווירת לינץ', וביטא את הרגשת הקהילה כולה. יהודים רבים חשו בפחד גדול ולכן רבים מהם נמנעו מהפגנת סולידריות עם אחיהם מעבר לים. כמו שבימינו ישראל, היא גוף שמנותבים אליו חיצי ביקורת שכוללים אנטישמיות סמויה כך גם היהודים ממזרח אירופה סבלו ממעמד דומה. דימויים אנטישמיים נותבו אליהם, הם כונו כאצולת הממון היהודית, אלו שעומדים להשתלט על בריטניה ועוד ביטויים ארסיים רבים.

הקהילה היהודית עמדה, בפני התקפה חסרת תקדים. היא הואשמה בשיתוף פעולה עם המהגרים, בחוסר נאמנות ופטריוטיות. התקפות אלו, גרמו לקהילה היהודית לא להתערב בהחלטות הבריטיות שנגעו לגל המהגרים שעמד לפתח ביתם. עובדה זו נבעה מהפחד להזדהות באופן מוחלט עם הפליטים היהודים ממזרח אירופה שסבלו מדעות קדומות של מרבית האוכלוסייה בבריטניה.

כאשר אנו חושבים על מדינות אנגלו סקסיות כגון בריטניה וארצות הברית, ושואלים מדוע הם לא התערבו למען יהדות אירופה לפני ובמהלך המלחמה – אנו רואים באנטישמיות של חלקים גדולים באוכלוסייה כגורם מרכזי בכך. האוכלוסייה בבריטניה כולל התקשורת הבריטית הענפה, לא דרשו שום פעולה למען יהודי אירופה המושמדים באירופה. להפך האווירה העוינת, גרמה להתעלמות של כלי תקשורת רבים בדרישה להציל את היהודים המושמדים.

בימים הקרובים נבחן את הגישות כלפי האנטישמיות בבריטניה, האם נובעת מגורמים פרגמטיים כמו משבר כלכלי או שבבריטניה יש אנטישמיות מושרשת מימים ימימה.