איתמר בן אב"י ומוסטפא כאמל המפגש המוזר בין הילד העברי והמנהיג הטורקי

איתמר בן אב"י הילד העברי הראשון, נהג להסתובב ברחבי ירושלים וייחוד במלון קאמיניץ". הוא הכיר את כל הצוות ואהב להתארח ובעיקר לשתות. לצעיר היהודי היה תחביב של שתייה חריפה ובירושלים של אותה תקופה לא היו הרבה אופציות לבליינים צעירים. למוסטפא כאמל ולאיתמר בן אב"י היה תחביב משותף שחיבר בין שניהם ויצר חברות מוזרה ונדירה של אותם ימים. הקצין הטורקי שטח בפני בן-אב"י ההולך ומשתכר את חזונו לעתיד: מדינה טורקית מודרנית, או במילותיו שלו עצמו: "טורקיה לטורקים – כצרפת לצרפתים וכאנגליה לאנגלים.

החברות המוזרה הלכה והתהדקה, שניהם היו אנשים שמכילים ולאומנים שרצו בטובת עמם. בן אב"י חשש ממלכודת, אולם לאחר שמוסטפא כאמל פגש את אביו והעריץ אותו על החייאת שפתם העתיקה של העברים, החל הקשר באמת להתהדק. הם החליפו רעיונות, שניים מהם קיבלו אחיזה במציאות: הראשונה החלפת האלפא בית התורכי לכזה שיהיה דומה ללטיני והעובדה שהם שוחחו רבות על הכרת תורכיה בעצמאות של העם היהודי על מולדתו. לאחר הכיבוש הבריטי במלחמת העולם הראשונה הקצין התורכי נעלם.

 

שנים רבות לאחר מכן, הפך הקצין הצעיר לנשיא-המייסד של טורקיה המודרנית – מוסטפא כמאל אטאטורק ("אבי-הטורקים"). אחת מפעולותיו הגדולות ביותר הייתה לא אחרת מהתוכנית שהציע בן-אב"י בשיחתם: המעבר של הטורקית מאותיות ערביות לאותיות לטיניות.איתמר בן אב"י ניסה לשנות את האותיות העבריות ללטיניות, הוא השקיע ברעיון זה כסף רב אולם הוא נכשל כישלון חרוץ.