איירין הרנד- האישה שיצאה כנגד היטלר ושרדה לספר

רוב הסיכויים שמעולם לא שמעתם על איירין הרנד. אישה אוסטרית שחיה בתקופה של היטלר, סופרת בינונית שהצליחה להרגיז את בכירי הנאצים בארצה. בשנת 1935 היטלר פרסם את הספר מיין קאמפ, שהיה ללהיט בגרמניה ואוסטריה. הרנד הייתה פעילה אקטיביסטית וקתולית שניסתה בכוחותיה המוגלבים לעצור את השתלטות המפלגה הנאצית על ארצה. היא פרסמה ספר תגובה לספרו של היטלר מיין קאמפ, שמטרתו הייתה לנפץ את כל טענותיו האנטישמיות.

הספר נכשל בחנויות אבל עורר הרבה רעש תקשורתי, איך אשה פשוטה עומדת מול הפיהרר הנערץ. היא זכתה לראיונות בתקשורת והפכה למעין קוריוז, סמל למאבק חסר סיכוי כנגד האנטישמיות. איירין הרנד לא חששה לבקר בנחרצות גם את הנצרות האירופאית שדאגה להציג במהלך הדורות את היהודים כמקור כל רע, וכתוצאה מכך אפשרה את הפיכת היהודים למוקצים חברתית, גם ללא קשר לדתם.

לאחר תקופה קצרה הנאצים הפסיקו לראות בה כמטרד, אלא כאויבת האומה. מסרים הגיעו אליה שלא רק היא בסכנה אלא גם חיי משפחתה. למזלה הרב היא יצאה מאוסטריה בדיוק לפני ההשתלטות הנאצית על המדינה בשנת 1938 במסגרת האנשלוס. היא הפכה למרצה מבוקשת בכל אירופה ולכן הצליחה להיכנס במהרה לבריטניה, שם קיבלה מקלט מדיני. משם היא נמלטה לארצות הברית ולא פסקה לרגע להרצות ולהילחם כנגד האנטישמיות שפשטה בכל אירופה. היא הצליחה לסדר 100 אשרות כניסה ליהודים שהצליחו לחמוק ליבשת החדשה לפני תחילת המלחמה.

זהו סיפור של אשה אנונימית שהצליחה לשנות את חייהם של משפחות רבות ולא פחדה לצאת כנגד המשטר המרושע ביותר במאה ה-20. בשנת 1968 זכתה להכרה בעוד היא חיה והפכה לחסידת אומות העולם.