אולימפיאדת ברלין 1936- ניצחון הנאצים על הרוח

אולימפיאדת ברלין 1936 תוכננה להיות מפגן ראווה של גרמניה הנאצית. זו הייתה האולימפיאדה הראשונה בה הופיעו ספורטאים מקצועיים מכל העולם, שמטרתם הייתה להיות מופע צדדי בניצחונם של הגרמנים. 49 מדינות ו-3963 ספורטאים לקחו חלק במשחקים האולימפיים אלו. גרמניה של 1936 הייתה כבר תחת השלטון הנאצי והאפליות והגזענות כבר היו ידועים לכל, אך ככל הנראה העולם עדיין לא האמין ששנים ספורות לאחר מכן תגיע המפלצת הנאצית למימדים אליה הגיעה.

המופע שכביכול היה אמור לסמן מפגן של שלום אחווה, ערך תחרויות במדינה שבה פורסמו כבר חוקי נירנברג הידועים לשמצה. ברחובות ברלין היו כבר ספסלים עליהם ליהודים היה אסור לשבת ורופאים יהודים לא יכלו לטפל במטופלים אריים. דכאו כבר פעל במלוא הקיטור, היו בו יהודים ומתנגדי ממשל ורבים מיהודי גרמניה כבר נפגעו מחרמות של השלטון. האירועים נקבעו בשנת 1931, אולם הועד האולימפי לא טרח לשנות את המועד או את המקום. את האירועים עמד לפתוח היטלר שהביא למותם של 50 מיליון איש ושישה מיליון יהודים.

טקס הפתיחה היה רב רושם, לפני המשחקים הצוענים שחיו בקרבת האצטדיון סולקו לטובת המשחקים. דגלים נאציים בכל פינה, אנשי המשטר קיבלו את הספורטאים בפרחים. הנאצים מצדם, אמנם לא מנעו מספורטאים יהודים, שחורים ו"אחרים" מלהשתתף במשחקים האולימפיים, אך דאגו להשפילם היטב ולתת להם להרגיש נחותים. כך היה למשל, עם זכייתו של האצן האמריקני השחור ג'סי אוונס במדליית זהב, עזב היטלר את האצטדיון בהפגנתיות, מבלי להעניק לו את המדליה ומבלי ללחוץ את ידו.הנאצים שילמו כסף רב לבמאית " לני ריפנשטאל לצלם את סרטה הידוע לשמצה אולימפיה,

מעט מאוד מדינות החרימו את המשחקים. ספרד החרימה את האולימפיאדה ובעיקר ספורטאים יהודים ולא יהודים שהשתתפו באירועים ספורטיביים אלטרנטיביים. היישוב היהודי לא השתתף במשחקים, אך ספורטאים יהודים כן לקחו חלק בהצגה הנאצית. ספורטאים אלו זכו ב-9 מדליות זהב, רבים מהם מצאו את מותם מאוחר יותר בשואה. יהודים רבים זכו ליחס רע מהשלטונות, בעיקר מהציבור שלא היה לטובתם. בסך הכול זו הייתה תצוגת עוצמה של המשטר הנאצי, שתוך שלוש שנים יגרור את העולם למלחמה.

התקווה שהעולם יתאחד סביב האולימפיאדה נגוזה. זה היה מפגן תמיכה בשלטון הנאצי, שבדיעבד התברר כטעות מכרעת. ברגע המדינות עזבו את אדמת גרמניה, הפגיעה ביהודים התממשה רק בקצב רב יותר ובצורה רצחנית במיוחד. אולימפיאדת ברלין הייתה תמרור אזהרה, סימן להתעלמותו של העולם מגורל היהודים.