אדוארד שולטה המציל הלא נודע

אדוארד שולטה נולד בשנת 1891 בגרמניה. ניתן לומר שהחיים חייכו אליו, נעוריו עברו בנעימים במשפחה מהמעמד הבינוני הגבוה. הוא למד משפטים והוסמך כעורך דין, הוא התמחה בתחום המסחרי ומכאן ידיעותיו הרבות, הוא הצליח להתקבל למשרות בחברות ענק גרמניות ולרכוש את אמון הפקידים בדרגים הבכירים ביותר. בנוסף קציני צבא ראו בו כידיד, אולם הקשר המועיל ביותר היה עם סגנו. סגנו של אדוארד שולטה היה חבר במפלגה הנאצית, הוא היה חלק מהחוג הקרוב ביותר לשלטון.

אדוארד שולטה שנא בכל לבו את המפלגה הנאצית, הוא ראה בהם חבורת גנסטרים שיובילו את גרמניה לאסון. למרות שהממשל הנאצי תמך בחברות ומפעלים שהוא עמד בראשן, הוא החליט שעליו לעשות ככל שביכולתו לגרום למפלתם. הוא העביר מידע רב לשירותי המודיעין בשוויץ אודות תכניות ייצור של המפלגה הנאצית, וכך יצר אמון בינו ובין כל סוכנויות הביון של המערב.

ב1942 ההשמדה של יהודי אירופה פעלה במלוא עוצמתה. יש גרסאות סותרות לגבי כיצד נודע לאדאורד שולטה אודות הפתרון הסופי, טענה אחת שסגנו העביר לו את המידע לאחר שנשאל על ידי שולטה ישירות. גרסה אחרת מספרת סיפור שונה רומנטי יותר, מפעלו של שולטה בשלזה היה קרוב לאושוויץ בירקנאו. מפקד האס אס היינריך הימלר הגיע לביקור במקום על מנת לצפות ברציחתם של 449 יהודים מהולנד. לאחר הרצח הימלר ישב לאכול באחד מהמבנים של שולטה וככל הנראה פלט את דבר הרצח.

כך או כך שולטה החליט שעליו להציל את יהודי אירופה ולפטור את העולם מהסכנה הנאצית. הוא יצא לשוויץ לפגישות עסקים וגם משום שהייתה לו שם מאהבת. לאדוארד שולטה היה חברים יהודים,  איזידור קופלמן, יהודי שהוא ראה בו חבר קיבל את המידע אודות השמדת היהודים בציקלון בה והבטיח להעביר זאת למערב. בריטניה וארצות הברית קיבלו את המידע, בנוסף לחברי קונגרס יהודים והרב סטיבן וייז.

סטיבן וייז כדי להפעיל לחץ על ממשלת ארצות הברית לפעול בעניין, כינס מסיבת עיתונאים בה התריע על הסכנה שנשקפת ליהודי אירופה. למרבה הצער, הידיעה הגיעה אך ורק לעמוד 10 בניו יורק טיימס ונעלמה כלא הייתה. בריטניה וארצות הברית החליטו לפרסם הצהרה בה הם מגנים את השמדת היהודים ורצח "מאות אלפי" גברים נשים וילדים. למרות הגינוי והעובדה שהמידע המשיך לזרום מאישים מכבודים ובעלי אמינות גבוהה כיאן גרסקי חסיד אומות העולם, המערב לא פעל בשום מישור להצלת יהודי אירופה.

אדוארד שולטה נאלץ להימלט על חייו משום שחשד שהגסטפו בעקבותיו הוא ואשתו נמלטו לז'נבה בשוויץ. הוא הותיר את בנו מאחור בוורמכט ומעולם לא חזר לגרמניה מולדתו. מסיבה לא ידועה הוא שמר על אנונימיות עד למותו בשנת 1966 ואיש לא היה מוכן למסור את המידע אודות זהותו. זאב לקויר וריצ'רד ברייטמן היסטוריונים אמריקאים הצליחו לגלות את זהותו של אדוארד שולטה בשנת 1986 לאחר חיפוש אינטנסיבי במיוחד בארכיונים ופרסומו ספר ביוגרפי הנושא את שמו. בשנת 1988 הוענק לו אות חסיד העולם מיד ושם וכך הוא קיבל הכרה על מעשיו למרות שמעולם לא ביקש אותה.